لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

رهبران آلمان و مصر خواستار همآهنگی بين المللی برای کاهش قيمت مواد غذايی شدند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، و حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر روز گذشته در يک کنفرانس خبری مشترک در برلين از جامعه جهانی مصراً خواستند با توسل به تمام امکانات برای کاهش قيمت مواد غذائی در سطح جهانی تلاش کند.

مرکل گفت، «آلمان و مصر همواره مناسبات دوستانه و نزديکی داشته اند و اين ديدارها بما امکان داده است تا بتوانيم در مورد تنش های موجود در منطقه خاورميانه و به ويژه پيرامون بحرانهای سياسی لبنان و انتخاب رئيس جمهوری آن کشور با يکديگر گفتگو کنيم.»

مرکل سپس افزود که بحران مواد غذائی در صدر گفتگوهای وی با رئيس جمهوری مصر بود. او تصريح کرد بسيار حائز اهميت است که جامعه بين المللی قيمت های مواد غذائی را به ويژه در کشورهای در حال رشد کاهش دهد.

صدر اعظم آلمان در ادامه سخنان خود اظهار داشت افزايش شديد قيمت های مواد غذائی در صدر موضوعات اجلاس بعدی هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، موسوم به گروه ۸، قرار خواهد داشت، که در هفدهم تيرماه آتی در ژاپن برگزار می شود.

با توجه به هشدار سازمان جهانی غذا، که خبر از افزايش بحران ناشی از کمبود و گرانی مواد غذائی ميدهد، مرکل گفت در اجلاس بعدی هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، آلمان، بريتانيا، فرانسه و ايتاليا، چهار عضو گروه هشت، نهايت تلاش خود را خواهند تا از افزايش قيمت های مواد غذائی که در برخی از کشورهای در حال رشد باعث قحطی، گرسنگی، خشونت های مهلک، و ناامنی شده است، جلوگيری کنند.

در اين کنفرانس خبری، سخنان حسنی مبارک بيشتر معطوف به روبط اسرائيل و فلسطينيان بود.

مبارک گفت مصر مدتی است تلاش ميکند که نقش ميانجی را بين اسرائيل و حماس بازی کند. او افزود برای رسيدن به توافق مذاکراتی صورت گرفته است و دولت مصر در حال حاضر منتظر پاسخ اسرائيل و حماس است.

حماس خواستار گشايش مجدد خطوط مرزی اسرائيل و نوار غزه شده است، و اسرائيل، عليرغم تلاشهای ميانجيگرانه مصر، گفته است حاضر به مذاکره با حماس نيست.

XS
SM
MD
LG