لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

مائوئيست های نپال در انتخابات پارلمانی پيروز شدند


مائوئيست های نپال بيشترين کرسی ها را در پارلمان جديد کشور دارا هستند؛ پارلمانی که قرار است قانون اساسی جديدی برای کشور تدوين نموده و بساط پادشاهی را در اين کشور برچيند.

کميسيون انتخابات نپال امروز (پنجشنبه) اعلام کرد نتايج انتخابات نشان می دهد که چپ گرايان مائوئيست، با اختصاص دادن ۲۹ درصد آرا به خود، دوبرابر هر يک از احزاب ديگر صاحب کرسی پارلمانی شده اند.

انتظار می رود مائوئيست ها مجموعا ۲۱۷ کرسی بدست آورند، که اندکی کمتر از اکثريت مطلق است. به همين دليل از آنها انتظار می رود دست به تشکيل يک دولت ائتلافی بزنند. رهبر حزب، پراچاندا، که با همين يک نام شناخته می شود، امروز با مقامات سازمان ملل پيرامون گرفتن کمک برای دولت آتی مذاکره کرد.

پس از اين ملاقات پراچاندا گفت اميدوار است به رياست جمهوری برسد، ليکن وی اضافه نمود که حزب وی می بايست در اين مورد با احزاب ديگر به توافق برسد.

نزديک ترين رقيب مائوئيست ها، حزب کنگره نپال، تقريبا ۲۱ درصد آرا را در انتخابات ۲۲ فروردين ماه به دست آورد. حزب کمونيستی «اتحاد مارکسيست لنينيست های نپال» با کسب ۲۰ درصد آرا در رده سوم قرار گرفت.

رای دهندگان برای مجموع ۶۰۱ کرسی پارلمان، تعداد ۲۴۰ عضو پارلمانی را مستقيما انتخاب کردند، و حائزين ۳۳۵ کرسی نيز بصورت نمايندگی نسبی (بر اساس سهميه بندی قومی و مذهبی) انتخاب شدند. ۲۶ کرسی باقيمانده به دولت موقت اعاده شد.

پادشاه مغلوب، گيانندرا، گزارش مبنی بر اينکه او در صورت الغای نظام سلطنتی به خارج از کشور خواهد رفت را رد کرد. يک مقام کاخ سلطنتی گفت پادشاه قصد خروج از کشور را ندارد.

XS
SM
MD
LG