لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

رهبر زندانی خمر سرخ درخواست کرد تا آغاز محاکمه اش از زندان مرخص شود


خيو سام فان يکی از رهبران سابق خمر سرخ به اتهام نسل کشی و جنايت عليه بشريت هم اکنون در کامبوج در بازداشت به سر می برد.

از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ که رژيم کمونيستی خمر سرخ زمام قدرت را در کامبوج بدست داشت در حدود يک ميليون و ۷۰۰,۰۰۰ نفر بدليل قحطی، بيماری، کار اجباری و طاقت فرسا، و اعدام های دسته جمعی که ناشی از سياست آن رژيم برای پاکسازی طبقاتی جامعه بود، جان خود را از دست دادند.

ولی وکلای خيو سام فان ادعا می کنند او در زمان رژيم خمر سرخ از قدرت سياسی برخوردار نبوده، و در نتيجه مرتکب جناياتی که به او نسبت داده می شود نشده است.

خيو سام فان، که ۷۶ سال دارد، به همراهی ۵ رهبر ديگر خمر سرخ از ۱۹نوامبر در بازداشت به سر می برد. در حالی که انتظار می رود دادگاه رسيدگی به اتهام نسل کشی آنان اواخر سال جاری آغاز شود، بسياری نگرانند که اين متهمان قبل از آغاز دادگاه در اثر کهولت جان دهند.

قضات دادگاه در حکم بازداشت خيو سام فان، او را به کمک و همکاری در سياست های خمر سرخ که منجر به قتل، نسل کشی، زندانی کردن و آزار مردم و اعمال غير انسانی چون جابه جايی دسته جمعی، کار اجباری، بردگی و اسارت شد متهم کردند.

ولی خيو سام فان قبل از دستگيری بارها پل پت رهبر خمر سرخ را مسبب اين سياست های غير انسانی خوانده بود.

امروز هنگامی که دادگاه از خيو سام فان خواست که خود را معرفی کند او با چهره ای بدون احساس ابراز داشت که پس از اين که خمر سرخ قدرت را از دست داد او در فقر زندگی کرده است.

اولين ساعت دادگاه رسيدگی به درخواست آزادی موقت خيو سام فان در حضور عموم صورت گرفت و رسانه ها به طور همزمان در جريان آن قرار گرفتند ولی سپس به در خواست دادستان ها، دادگاه در پشت درهای بسته ادامه يافت.

يکی از وکلای مدافع خيو سام فان از بسته شدن در های دادگاه بروی عموم ابراز تاسف کرد و گفت موکل اوتمايل داشته که سخنانش را به گوش همگان برساند.

XS
SM
MD
LG