لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

آژانس انرژی اتمی: جمهوری اسلامی با تحقيقات بيشتر درباره اتهام سلاح اتمی موافقت کرده است


بنا به گفته آژانس بين المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ايران موافقت کرد به آژانس اجازه دهد در مورد اتهام اينکه تهران ساخت بمب اتمی را مطالعه کرده است تحقيق کند.

محمد البرادعی، دبير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، اين توافق را گامی مثبت ارزيابی کرد. وی در ضمن ديدار امروز (چهارشنبه) خود از بوسنی و هرزه-گوين گفت اميدوار است جمهوری اسلامی تا ماه مه بتواند ناروشنی ها درباره برنامه اتمی ايران را برطرف سازد.

در بيانيه ای که امروز (چهارشنبه) انتشار يافت مليسا فلمينگ، سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی، گفت در مذاکرات اين هفته در تهران طرفين به توافقی در اين مورد دست يافتند.

وی گفت آژانس در ماه مه اين فرصت را خواهد يافت تا اتهامات مربوط به تحقيقات جمهوری اسلامی درباره سلاح های اتمی را روشن سازد.

معاون دبير کل آژانس، اولی هينون، ديروز و پريروز با نماينده جمهوری اسلامی، علی اصغر سلطانيه، ملاقات کرده بود.

مقام های جمهوری اسلامی می گويند ملاقات روزهای دوشنبه و سه شنبه نشانگر همکاری تهران با آژانس است.

در فوريه گذشته، هينونن از مدارکی در مقر آژانس در وين پرده برداشت که نشان می دهد جمهوری اسلامی سرگرم مطالعه چگونگی استفاده از فن آوری هسته ای برای ساختن کلاهک اتمی است.

رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، گفت تهران خواهان گفتگو در مورد اختلافات اتمی بين تهران و جامعه بين المللی است. او به هزاران نفری که در همدان برای شنيدن سخنانش تجمع کرده بودند گفت تهران، در عين قبول لزوم گفتگو، به فشارهايی که بمنظور توقف غنی سازی اورانيوم وارد می شود تسليم نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG