لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

هند اظهارات آمريکا درباره جمهوری اسلامی را رد کرد


وزير امور خارجه هندوستان، پيشاپيش سفر محمود احمدی نژاد از اين کشور، گفت برای مديريت رابطه اش با جمهوری اسلامی محتاج راهنمايی نيست.

بيانيه ديروز (سه شنبه) وزارت امور خارجه هند در واکنش به اظهارات روز دوشنبه سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا منتشر شد. تام کيسی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسيده بود آيا آمريکا از دعوت شدن احمدی نژاد به هند نگرانی دارد يا خير، گفته بود، البته هرکشوری مختار است روابط دوجانبه خود را با ساير کشورها تنظيم کند.

کيسی سپس گفت واشنگتن اميدوار است همه کشورهايی که با جمهوری اسلامی تعامل می کنند تهران را نسبت به پيروی از خواسته سازمان ملل مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم ترغيب کنند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اضافه کرد وی هندوستان را تشويق می کند که از جمهوری اسلامی بخواهد به آنچه که وی آن را «فعاليت های غير سازنده» در عراق ناميد خاتمه دهد.

هندوستان، با اظهار اينکه کاملا قادر به اداره روابط صد ساله اش با ايران هست، پيشنهادات کيسی را رد کرد.

روابط ديپلماتيک بين دو کشور ايران و هند سه سال پيش لطمه ديده بود، هنگاميکه دهلی نو از قطعنامه سازمان ملل مبنی بر عدم پيروی جمهوری اسلامی از تعهدات بين المللی اش در زمينه فعاليت اتمی حمايت کرد.

انتظار می رود مذاکرات طرفين در جريان سفر ماه آينده احمدی نژاد بر مسايل انرژی متمرکز شود، از جمله پيشنهاد مربوط به يک خط لوله گاز که از ايران از طريق پاکستان به هندوستان کشيده خواهد شد.

ايالات متحده آمريکا با اين پيشنهاد شديدا مخالفت ورزيده است.

XS
SM
MD
LG