لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

هفدمين نشست ساليانه همکاريهای ژاپن و اتحاديه اروپا گشايش يافت


هفدمين دوره نشست همکاريهای ژاپن و اتحاديه اروپا امروز (چهارشنبه) در توکيو با سخنان ياسو فوکودا نخست وزير ژاپن گشايش يافت. ژاپن ميزبان پيمان جهانی کيوتوست که بر اساس آن کليه کشورهای جهان متعهد به کاهش ميزان گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۱۲ شده اند.

همچنين توکيو در تابستان امسال ميزبان سران کشورهای هشتگانه صنعتی جهان خواهد بود، که حفظ محيط زيست يکی از محورهای اساسی آن است. از اين رو، ژاپن زير فشار اتحاديه اروپا به منظور کاهش سی درصدی گازهای گلخانه ای نسبت به سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۲۰ است. اما ژاپن اين خواسته را زودهنگام ارزيابی کرده است. هرچند نخست وزير ژاپن در اين نشست منکر اختلاف نظر ميان اتحاديه اروپا و ژاپن شده و گفت، «شکافی ميان ژاپن و اتحاديه اروپا نيست و يکبار ديگر تاکيد می کنم ما گام به گام به تحقق بخشيدن به خواسته های مشترکمان بويژه هدف کاهش گازهای گلخانه ای نزديک می شويم.»

اما کارخانه های فولاد و سيمان در افزايش گازهای گلخانه ای جو زمين نقش اساسی دارند و ژاپن يکی از بزرگترين توليدکنندگان فولاد و سيمان در جهان سهم بزرگی در اين آلودگی دارد. از اين رو، رئيس دوره ای اتحاديه اروپا، در ديدار با نخست وزير ژاپن، خواهان اعمال محدوديت بر توليد گازهای گلخانه ای ناشی از توليدات فولاد و سيمان در ژاپن شده است.

اما از آنسو، کارخانه داران ژاپنی می گويند صافی گذاشتن بر دودکشهای اين کارخانه ها افزايش بهای اين فرآورده ها را در پی دارد. و اين افزايش بها ژاپن را ناتوان از رقابت در بازار جهانی می کند.

دستور ديگر اين نشست افزايش بهای مواد غذايی و سوخت در جهان است. از آنجا که ژاپن خود نيازمند موادغذايی و سوخت است، نگران اين افزايش بها در جهان بوده . از اتحاديه اروپا خواسته است بهای فرآورده های کشاورزی خود را کاهش دهد. اما اتحاديه اروپا بعنوان صادرکننده اصلی فرآورده های کشاورزی به ژاپن، و مخالف کشاورزی ژنتيکی برای کاهش بهای اين فرآورده هاست.

XS
SM
MD
LG