لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

رهبران آمريکا، مکزيک، و کانادا در نيواورلئان ملاقات کردند


پرزيدنت بوش امروز (سه شنبه) در شهر نيواورلئان در ايالت لوئيزيانا، در چارچوب اجلاس کشورهای امريکای شمالی با نخست وزير کانادا و رئيس جمهوری مکزيک ديدار کرد.

ديروز در آغازاين اجلاس دو روزه پيمان تجارت آزاد آمريکای شمالی، پرزيدنت بوش بار ديگر قوياً از آن دفاع کرد. اين پيمان يکی از مواردی است که، نامزدهای رياست جمهوری آمريکا از حزب دموکرات برای کسب آرای بيشتر کارگران اين کشور، سعی دارند تا خود را از آن دورنشان دهند.

اين کنفرانس دو روزه با شرکت فيليپه کالدرون، رئيس جمهوری مکزيک و استفن هارپر، نخست وزير کانادا، و به ميزبانی پرزيدنت بوش درشهرنيواورلئان آمريکا برگزار می شود، رئيس جمهوری ايالات متحده به رغم تمايلات فزاينده در دفاع از صنايع داخلی در کنگره، به تجليل از منافع تجارت آنسوی مرزها پرداخت و گفت، من يکی ازمحکمترين مدافعان تجارت آزاد هستم و بر اين باورم که ادامه پيمان تجارت آزاد آمريکای شمالی، بنفع مردم ما خواهد بود.

پرزيدنت بوش در ادامه سخنانش گفت، همه ما می خواهيم اطمينان حاصل کنيم که بطورعادلانه با ما رفتار شود و اين گردهمايی فرصتی است برای تصريح مجدد منافع اين موافقتنامه بازرگانی ميان سه کشور.

پرزيدنت بوش سپس به روابط محکم و منحصر بفرد ميان آمريکا و کانادا اشاره کرد و از فرصت بدست آمده برای ديدار نخست وزير آن کشور قدردانی کرد.

استفن هارپر، نخست وزير کانادا نيز در اين ديدار گفت، آنچه که بيش از هر چيزی در روابط دو کشور در دو سال گذشته مورد تقدير من است، اينست که ما در مواردی که با هم موافق و يا مخالف بوده ايم هميشه قادر بوده ايم که در آن زمينه بسيار صادقانه گفتگو کنيم. هارپر افزود، تا کنون موردی نبوده که پرزيدنت بوش قولی را بما داده باشد که نتواند به آن عمل کند.

اين گردهمايی بمنظور کمک به اقتصاد شهر نيواولئان پس از خسارات طوفان کاترينا که، حدود سی و دو ماه قبل روی داد، در ايالت لوئيزيانا برگزار می شود.

به نظر می رسد در اين گردهمايی مسائل مختلف از اوضاع کوبا تا روندصلح خاور ميانه، مورد بحث قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG