لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

بانک انگلستان محدوديت های مربوط به قرض دادن بانک ها به يکديگر را کاهش می دهد


بانک انگلستان Bank of England يک برنامه ۵۰ ميليارد پوندی برابر با يک صد بيليون دلار را اعلام کرد که بر اساس آن به بانک ها و موسسات مالی آن کشور اجازه داده می شود وثائق و ضمانت هايی با پشتوانه وام های مسکن را با اوراق بهادار خزانه داری بريتانيا تعويض کنند.

هدف از اين برنامه کاهش محدوديت های مربوط به عملکرد اقتصادی قرض دادن بانک ها به يکديگر است. در همين رابطه، آليستر دارلينگ وزير خزانه داری بريتانيا می گويد، «منظور ما از اين برنامه آزاد کردن سيستم مالی از قيود موجود در بازار بمنظور مقابله با بازار متزلزل وام های مسکن است.» بر اساس اين برنامه بانک انگلستان با تحويل گرفتن وثائق وام های مسکن به موسسات وام دهنده اجازه می دهد در برابر اوراق بهادار خزانه داری بريتانيا را دريافت کنند. به عبارت ساده با تامين منابع مالی بيشتر به اعتماد سازی در بازار کمک خواهد شد.

معاوضه اين اوراق در مهلتی يک ساله صورت می گيرد که قابل تمديد تا سه سال نيز هست و از آن مهمتر اينکه خطرات مالی ناشی از اين کار به بانک ها و موسسات مالی منتقل می شود نه به ماليات دهندگان بريتانيائی.

وزير خزانه داری بريتانيا در ادامه گفت مدت ها بود بازار با چنين شوک شديدی ناشی از سقوط بخشی از بازار وام های مسکن در آمريکا که سريعا به ديگر نقاط جهان سرايت کرد روبرو نشده بود. اين اتفاقی بود که بر اثر آن ميزان دسترسی به منابع مالی در بازار به ميزان زيادی محدود شده و اين خود اثر ناگواری بر مراودات اقتصادی گذاشته است. اتحاديه بانکداران بريتانيا اين برنامه را ابتکاری جديد خواند که، در کل، پاسخ مناسبی به محدوديت های بازار وام های مسکن شمرده می شود، اقدامی که گلوگاه های تحت فشار و تقريبا مسدود بازار مبادلات مالی در بريتانيا را باز خواهد کرد و محققا اثر مثبتی در بازار های بين المللی نيز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG