لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۱۴

شورای امنيت سازمان ملل وضعيت کوزوو و صربستان را مورد بحث قرار داد


هاشم تاچی، نخست وزير کوزوو، و بوريس تاديچ، رئيس جمهوری صربستان، ديروز (دوشنبه) در جلسه غير علنی شورای امنيت سازمان ملل شرکت کردند.

تاديچ ضمن اظهار نگرانی از احتمال خواست استقلال از سوی مناطق ديگر گفت، «من چند روز قبل در يکی از مجلات اروپائی، مطلب بسيار نگران کننده ای ديدم به اين عنوان که، اگر کوزوو استقلال دارد، چرا کشمير نداشته باشد؟ يعنی اينکه ما با مشکل عمده ای روبرو هستيم و شرائط کاملاً بی ثبات است. نه فقط برای کوزوو و بالکان غربی، بلکه برای تمام مناطقی که مشکلات مشابهی با ما دارند.»

صربستان قصد دارد، برغم مخالفت سازمان ملل، در ماه مه سال جاری، انتخاباتی در سطح محلات در کوزوو برگزار کند، اما نخست وزير کوزوو برگزاری هرگونه انتخاباتی را غير مشروع خوانده و گفت، «کوزوو، يک منطقه انتخاباتی واحد است. ما به حقوق تابعيت دوگانه همه شهروندان در کوزوو احترام می گذاريم، اما برگزاری انتخابات در سطح محلات در کوزوو، آنطور که صربستان می خواهد برگزار کند، کاملاً غير مشروع است.»

مقامات سازمان ملل متحد اعلام کردند، برگزاری انتخابات از سوی صربستان، نقض تصميمات سازمان ملل در مورد کوزوو است که در ماه فوريه سال ۲۰۰۸ ، استقلال خود را اعلام کرده بود.

آمريکا و کشورهای عضو اتحاديه اروپا از استقلال کوزوو حمايت کردند، اما روسيه و صربستان که کوزوو را مهد تاريخ خود می داند، استقلال کوزوو را غير قانونی خوانده اند.

در همين حال، روسيه اولين محموله خود را برای کمک به اقليت صربها در کوزوو، امروز (سه شنبه) تحويل داد که شامل ۴۰ تن غذای کنسرو شده، غذای کودک، برنج، شکر و دارو بود. مقامات صليب سرخ، اعلام کردند، کمکهای بيشتری در چند روز آينده تحويل داده خواهد شد.

ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، پس از دريافت درخواست صربستان، دستور ارسال اين کمکها را صادر کرد.

از سوی ديگر، وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد مسکو اجازه نخواهد داد کوزوو به عضويت سازمان ملل در آيد.

در درگيريهای خشونت بار بين صربها و نيروهای پليس بين المللی و نيرو های حافظ صلح ناتو در کوزوو، در ماه گذشته، يک پليس اوکرائينی کشته و دهها نفر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG