لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

مشعل المپيک بدون هيچ اعتراض عمده ای از مالزی گذشت


در پايتخت مالزی، کوالالامپور، که بمنظور مقابله با انسداد احتمالی مسير تدابير امنيتی شديدی اتخاذ شده بود، مشعل المپيک اين مرحله از مسير را در آرامش و امنيت سپری کرد.

مشعل المپيک امروز (دوشنبه) در حاليکه مسير شانزده و نيم کيلومتری مورد حفاظت يک هزار مامور پليس و افسر کماندو را در ميان دريای سرخی از پرچم های چين، آغاز می کرد با استقبال زيادی از سوی مردم پايتخت روبرو شد.

کمی پيش از آغاز مراسم، به گفت شاهدان عينی، يک خانواده ژاپنی پس از آن که پرچم بزرگی از تبت را در نقطه آغاز مراسم بازکرد از سوی رهگذران و استقبال کنندگان هو شد و مورد آزار لفظی قرار گرفت. برخی از مردم نيز به طرف ايشان باتون های پلاستيکی بادکنکی پرتاب کردند. پليس مالزی بلافاصله اين خانواده را از محل دورساخت.

مشعل المپيک در مسير راهش از آن سوی زمين جمعيت های زياد، اعتراضات همراه با هرج و مرج، و متلک پرانی های بيشماری را به سوی خود جلب کرده است. در عين حال بخش های عمده ای از مسير در آسيا همراه با آرامش توام بوده و گذارمشعل بطور کلی با صلح و صفا برگزار شده است.

برخی از شديدترين اعتراضات در مسير پاريس انجام گرفت، که آن هم مربوط می شد به حمله يک تظاهر کننده هوادار تبت به يک ورزشکار چينی، جين جينگ، که از صندلی چرخدار استفاده می کرد.

رئيس جمهوری فرانسه، نيکولا سارکوزی، امروز با ارسال نامه ای به جين جينگ، مراتب تاسف و انزجار خودش را نسبت به اين حادثه اعلام کرد. وی همچنين از جين جينگ دعوت به عمل آورد تا دوباره از فرانسه ديدن کند و اين بار مهمان شخصی رئيس جمهوری باشد.
جين جينگ بخاطر محکم نگاهداشتن پرچم ميهنش در جريان آن حمله، هم اکنون در چين مورد قدردانی قرار گرفته و با وی به مثابه يک قهرمان رفتار می شود. تظاهرات پاريس به صورت نقطه تمرکز غليان احساسات شهروندان چينی درآمده، بطوريکه شهرهای مختلف چين در روزهای اخير شاهد تظاهرات ضد فرانسوی مردم است.

مشعل المپيک بعد از مالزی به جاکارتا خواهد رفت (سوم فروردين) و پس از آن به استراليا (چهارم فروردين) خواهد رسيد.

پيشاپيش دريافت مشعل در مراسم استراليا، مقامات با برپاداشتن نرده های بلند و تعبيه سنگربندی های موقتی در پايتخت، کانبرا، خود را آماده می کنند. انتظار می رود طرفداران چين و اعتراض کنندگان طرفدار تبت به تعداد بيش از ده هزار نفر روز پنجشنبه در مراسم کانبرا شرکت جويند.

XS
SM
MD
LG