لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

سخنگوی مرکز کنترل فضائی روسيه می گويد حال فضانوردان سايوزخوبست


والری ليندين، سخنگوی مرکز کنترل فضائی روسيه می گويد حال مهندس يو سايون، فضانورد کره ای، پگی وينستون فضانورد آمريکائی، و يوری مالنچنکو مهندس پرواز از روسيه خوبست. سفينه در ۴۲۰ کيلومتری ايستگاه فضائی فرود آمد که با توجه به دقتی که در فرود آوردن سفينه ها در نقطه مورد نظر به عمل می آيد موضوع عجيبی است. زمان فرود آمدن نيز ۲۰ دقيقه دير تر از زمان پيش بينی شده بود. مقامها می گويندبا توجه به فرود سفينه از مسيربسيار شيبدار به جو زمين، فشار فيزيکی زيادی بر فضانوردان وارد شد. به گفته ليندين فشار وارده بر سر نشينان، ۱۰ برابر فشار جاذبه بود. فضانوردان ازهواپيما در شهر ستاره در روسيه با کمک خدمه هواپيما پياده شدند.

آناتولی پرمينوف مدير آژانس فضائی روسيه، درکنفرانس خبری، حال فضانوردان را خوب توصيف کرد. کريستوفر اسکولز از سازمان ملی فضائی آمريکا (ناسا) دستاورد فضانوردان دراين سفر را عالی خواند و آنرا نشانه همکاری خوب بين المللی در امور فضائی قلمداد کرد. از وی درباره حضور دو زن در سفينه با توجه به خرافات رايج در ميان دريانوردان سوال شد. اسکولز گفت، «در روسيه اين حرفهارا شنيده ايم. اما همه چيز بخوبی پيش رفته است. قدر مسلم اينکه تلاش می کنيم حضور زنان بر مردان فضانورد نچربد، اما اين جنبه آمرانه و دستوری ندارد.»

واسيلی سيبيلی يف، از مرکز آموزش فضائی روسيه، نيز می گويد فضانوردان سايوز بايد يک هفته در مرکز توان بخشی بمانند و دوره دمساز شدن با محيط را از سر بگذرانند. وی گفت، «همه چيز عادی است. می بينيد که دارند لبخند می زنند. پس همه چيز خوب است.»

اين دومين بار است که سايوز در محلی بجز ايستگاه فضائی از پيش تعيين شده فرود می آيد.

درماه اکتبر گذشته نيز مشکل فنی موجب شد سفينه حامل فضانورد مالزيائی و همسفران روس او به شيوه ای غيرعادی در مکانی ديگر برزمين بنشيند.

XS
SM
MD
LG