لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

نیروهای عراق دفاتر کار پیروان مقتدی صدر در بصره را محاصره کردند


شامگاه جمعه در شهرک صدر بغداد، دست کم ٧ نفر در دور تازه جنگ سنگين بين نيروهای شبه نظامی شيعه و نيروهای عراق که از پشتيبانی ارتش آمريکا برخوردارند، کشته شدند.

برای کاهش دادن درگيری ها، نيروهای آمريکا در حال ساختن يک ديوار بتونی در امتداد جاده ای هستند که از ميان شهرک صدر عبور ميکند.

از سوی ديگر روز جمعه نيروهای عراق با محاصره دفاتر کار پيروان مقتدی صدر روحانی افراطی اهل تشيع در شهر بصره، مانع از آن شدند که پيروان آقای صدر نماز جمعه را برگزار کنند.

ژنرال عبد الکريم خلف سخنگوی وزارت کشور عراق اظهار داشت هدف از اين عمليات، فقط بازپس گرفتن دفاترکاری است که به گونه غيرمنصفانه ای از سوی گروه های سياسی اشغال شده اند.

پيروان آقای صدرمی گويند به آن ها ٤٨ ساعت مهلت داده شده است که مجتمع را ترک گويند.

اين بن بست جديد تقريباً يک ماه پس از آن روی می دهد که نوری المالکی نخست وزير عراق سرکوبی شبه نظاميان ارتش مهدی وابسته به آقای صدر را آغاز کرد. اين اقدام زد و خوردهای خشونت آميزی را در شهرهای جنوبی عراق و همچنين در بغداد به همراه آورد.

در همين حال ارتش آمريکا روز جمعه با انتشار اطلاعيه ای هشدار داد گزارش هائی اطلاعاتی در اختيار دارد که حاکی است شورشيان گروه القاعده در عراق قصد دارند در آينده نزديکی دست به بمب گذاری های انتحاری در بغداد بزنند.

XS
SM
MD
LG