لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

بوش تهران و دمشق را به تضعيف دمکراسی در لبنان با حمايت از تروريسم متهم کرد


پرزيدنت بوش دولت های جمهوری اسلامی ايران و سوريه را به تضعيف دمکراسی در لبنان از طريق حمايت از گروههائی تروريستی نظير حزب الله متهم کرده است.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه دربيانيه ای از مردم لبنان و رهبرانشان برای تلاش در رسيدن به آيند ه ای صلح آميز، به رغم تهديد های ناشی از خشونت و ترور، تحسين بعمل آورد.

پرزيدنت بوش همچنين امروز، جمعه، يادبود بيست و پنجمين سالگرد بمب گذاری و انفجاری مرگبار در سفارت آمريکا در بيروت را برگزار ميکند، که به کشته شدن هفده آمريکائی و سی و پنج لبنانی منجر شد.

کاخ سفيد گروه تروريستی موسوم به سازمان جهاد اسلامی را، که بعدا به حزب الله مبدل شد، مسئول آن حمله ميداند.

ديويد ولش مديرکل وزارت امورخارجه آمريکا در امورمربوط به خاورنزديک ديروز به لبنان رفت تا با فئواد سينيورا نخست وزير لبنان، و نبيه بری رهبر اپوزيسيون طرفدار سوريه مذاکره کند.

ولش در گفتگوئی با خبرنگاران بر ضرورت انجام فوری انتخابات رياست جمهوری لبنان برای پايان دادن به بن بست سياسی چند ماهه آن کشور شد.

ولش گفت آمريکا از برنامه اتحاديه عرب برای لبنان جانبداری ميکند، که خواستاربرگزاری فوری انتخابات رياست جمهوری، شکل بخشيدن به يک دولت وحدت ملی، و تدوين قانون جديدی برای انتخابات است.

لبنان از روز بيست و سوم نوامبر که اميل لحود رئيس جمهوری طرفدار سوريه در پايان دوره رياست جمهوری اش اين مقام را ترک کرد، فاقد رئيس جمهوری است.

احزاب رقيب از ژنرال ميشل سليمان به عنوان کانديدائی مورد توافق برای احراز مقام رياست جمهوری حمايت کرده اند اما در مورد ترکيب دولت جديد اختلاف نظر دارند، و بن بست مانع از رسيدن به توافق در مورد تقسيم قدرت نيز کماکان باقی است.

آمريکا و ائتلاف ضد سوری لبنان سوريه را به ايجاد مانع در برگزاری انتخابات رياست جمهوری لبنان متهم کرده اند، که بايد از طريق رای گيری در پارلمان انجام گيرد. سوريه اين اتهام را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG