لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

کارتردردمشق به ملاقات مشعل رهبرتبعيدی حماس رفت


جيمی کارتر رئيس جمهوری پيشين آمريکا در آخرين مرحله ديداری از خاورميانه، به ملاقات رهبر تبعيدی گروه ستيزه گر فلسطينی حماس در سوريه رفته است. يک مقام حماس ميگويد در ملاقات امروز آقای کارتر با خالد مشعل که در دفتر حماس در دمشق انجام گرفت اعضای ارشد اين گروه نيز حضور داشتند.

آقای کارتر، که يکی از برندگان جايزه صلح نوبل است ميگويد قصد وی کسب موافقت آقای مشعل در پيدا کردن چاره ای مسالمت آميز برای حل و فصل اختلافات با اسرائيل ، و نيز برطرف ساختن اختلافات حماس با جناح فلسطينی رقيب، فتح است.

اسرائيل و آمريکا، که هردو حماس را تشکيلاتی تروريستی می شناسند، از آقای کارتر برای اين ملاقات انتقاد کرده اند. اما آقای کارتر ميگويد صلح با اسرائيل بدون درگير کردن حماس، که انتخابات پارلمانی دو سال پيش فلسطينی ها را برده است، ممکن نيست.

آقای کارتر در دمشق، پيش از ملاقات با آقای مشعل، با بشار الاسد رئيس جمهوری سوريه ملاقات کرده بود. در باره موضوع های مورد بحث اطلاعی داده نشده است.

در همين حال ايلای ييشائی، يک وزير کابينه اسرائيل، به آقای کارتر گفته است که ميخواهد برای تسريع در روند مبادله زندانيان با حماس گفتگو کند.

آقای کارتر در اين هفته دوبار با نمايندگان حماس ملاقات داشته است. وی روز پنجشنبه در قاهره از مقامات ارشد حماس خواست حملات راکتی از غزه به اسرائيل را متوقف کنند. وی روز چهارشنبه نيز در کرانه غربی با ناصر شعير يکی از مقامات ارشد حماس ملاقات کرده بود.

آقای کارتر ميانجيگر معاهده های موسوم به کمپ ديويد در سال ۱۹۷۸ است، که راه را برای صلح ميان اسرائيل و مصر هموار ساخت.

وی در سالهای اخير موضع انتقاد از اسرائيل را در پيش گرفته است . آقای کارتر دو سال پيش در کتابی که نوشت سياست های اسرائيل در قلمرو فلسطينيان را ، نوعی از آپارتايد توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG