لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

تجارت آزاد در راس دستور کار مذاکرات سران آمريکا و کره جنوبی است


يک قرارداد تجارت آزاد در راس دستور مذاکرات پرزيدنت بوش و لی ميون بک رئيس جمهوری کره جنوبی در نخستين ملاقات اين دو رهبر است که امروز و فردا انجام ميگيرد.

مذاکرات در کمپ ديويد، استراحتگاه رياست جمهوری آمريکا در حومه واشنگتن برگزار ميشود، که برای نخستين بار صحنه پذيرائی از يک رئيس جمهوری کره جنوبی است.

واشنگتن و سئول در ژوئن گذشته قرارداد تجارت آزاد امضاء کردند، اما اين قرارداد هنوز در مجالس قانونگذاری دو کشور تائيد نشده است.

مقامات کاخ سفيد از کنگره آمريکا خواسته اند به اين قرارداد توجهی خاص نشان بدهند زيرا به افزايش تجارت ميان دو کشور منجر خواهد شد.

اوايل اين ماه رای دهندگان در کره جنوبی با دادن اکثريت به حزب ناسيونال آقای لی در پارلمان راه را برای تصويب قرارداد هموار ساختند.

قانونگذاران آمريکائی قبلا گفته اند اين قرارداد را تا وقتی که اختلاف بر سر معاملات گوشت گاو حل و فصل نشود تائيد نميکنند. اما امروز وزارت کشاورزی کره جنوبی اعلام کرد که واردات گوشت را از آمريکا از سر ميگيرد.

کره جنوبی واردات گوشت گاو را از آمريکا در اکتبر گذشته مجددا متوقف کرده بود. کره جنوبی نگران بود که گوشت گاو وارداتی از آمريکا حاوی موادی باشد که به بيماری موسوم به جنون گاوی ارتباط دارد.

کره جنوبی نخستين بار واردات گوشت از آمريکا را در دسامبر سه سال پيش متوقف ساخت که آمريکا از کشف يک مورد اين بيماری خبر داده بود.

کره جنوبی مجددا در واکنش به پيدا شدن استخوان های مرتبط با بيماری جنون گاوی در چند محموله وارداتی، منع واردات گوشت گاو از آمريکا را از سرگرفت.

وزارت کشاورزی کره جنوبی اکنون ميگويد واردات گوشت گوساله های جوان تا سی ماهه را از آمريکا مجاز می شناسد.

علاوه بر مسائل تجاری، رهبران دو کشور قرار است در باره مذاکرات شش جانبه در مورد برچيدن برنامه تسليحات اتمی کره شمالی، نيز تبادل نظر کنند.

حضور نظامی آمريکا در کره جنوبی و روند انتقال بيشتر کنترل بر مسائل امنيتی به کره جنوبی نيز از ديگر موضوع هائی است که در دستور مذاکرات قرار دارد.

XS
SM
MD
LG