لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

موگابه در سخنرانی روزاستقلال زيمبابوه بريتانيا را تقبيح ومحکوم کرد


رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه امروز در يک سخنرانی بمناسبت روز استقلال آن کشور، بريتانيا، حکمران دوران استعماری در زيمبابوه را تقبيح و محکوم کرد.

آقای موگابه سخنرانی خود را در مقابل هزاران حامی در يک استاديوم ورزشی در حومه حراره ايراد کرد.

اين نخستين سخنرانی عمده آقای موگابه پس از انتخابات مورد اختلاف بيست و نهم مارس بود.

آقای موگابه که از سال ۱۹۸۰ بر زيمبابوه پس از کسب استقلال از بريتانيا حکومت ميکند، مورگان چانگرای رقيب خود در اپوزيسيون را متهم کرد که برای ساقط کردن دولت او با بريتانيا تبانی کرده است. بريتانيا و جنبش اپوزيسيون اصلاحات دمکراتيک اين اتهام را رد کرده اند.

آقای چانگرای از تابو مبکی رئيس جمهوری آفريقای جنوبی درخواست کرده است از ميانجيگری در بحران سياسی زيمبابوه کنار برود و بگذارد اين کار توسط لوی مواناساوا رئيس جمهوری زامبيا انجام گيرد.

کميسيون انتخاباتی زيمبابوه به رغم فشارهای بين المللی هنوز نتايج رسمی از رای گيری در انتخابات رياست جمهوری را اعلام نکرده است.

آقای مبکی مدتها پيش از برگزاری انتخابات بيست و نهم مارس ميانجيگری در زيمبابوه را بر عهده داشت، اما نتوانست اختلاف شديد ميان جنبش اصلاحات دمکراتيک و حزب حاکم زانو پی اف را حل و فصل کند.

آقای چانگرای در مصاحبه ای با راديو بريتانيا گفت حزب او با حاميان حزب زانو پی اف موگابه برای تشکيل يک دولت وحدت ملی پس از انتخابات ماه گذشته مذاکراتی سری انجام ميداد و دو طرف به توافق نزديک شده بودند که ناگهان همه چيز بهم خورد

. جنبش اصلاحات دمکراتيک ميگويد آقای چانگرای در انتخابات ماه گذشته با کسب اکثريت آقای موگابه را شکست داده است. ناظران مستقل اين نظر را پذيرفته اند اما ميگويند اکثريت کسب شده به حدی نيست که برای اعلام پيروزی آقای چانگرای در مرحله اول انتخابات لازم است، و برگزاری دور دوم انتخابات ضروری بنظر ميرسد.

XS
SM
MD
LG