لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

درخواست کمک نخست وزير عراق از کشورهای همسايه برای مبارزه با تروريسم


درخواست کمک نخست وزير عراق از کشورهای همسايه برای مبارزه با تروريسم
درخواست کمک نخست وزير عراق از کشورهای همسايه برای مبارزه با تروريسم

نوری المالکی نخست وزیر عراق از همسایگان کشور خواسته است ریشه های تروریسم را خشک کنند و تروریست ها را از رخنه به عراق باز دارند. او گفت: عراق هر نفوذی را از کشورهای همسایه رد می کند، و افزود: ما از چنین اقدامی جلوگیری خواهیم کرد.

مقامات آمريکائی می گویند نبردهای اخیر در شهر بصره در جنوب عراق بین نیروهای عراقی و شبه نظامیان افراطی شیعه که ایران آنها را آموزش داده است، نقش ویرانگری را که ایران در عراق بازی می کند برحسته می سازد. مالکی برای پاک کردن شهر از عناصر لجام گسیخته و بی قانون، طرح هجوم نظامی را به اجرا گذاشت.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا در اظهار نظری در این باره گفت :
**** برای شیعیان، بویژه در دولت عراق، سطح نفوذ بدخواهانه ایران در جنوب و بر شاهرگ اقتصادی آنها که از بصره می گذرد روشن شده است .... آنچه اتفاق افتاده این است که از اقدامات ایران بشیوه ای که شاید پیشتر برای برخی از مقامات دولت عراق آشکار نبود، پرده برافتاده است.

استیفن هادلی، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز گفت مقاومت خشونت آمیز شبه نظامیان شیعه در بصره در برابر دولت عراق، موجب شده است عراقی ها گستره رفتار مخرب ایران را درک کنند. او در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فاکس گفت :
**** آنها - یعنی ایرانی ها - عراقی ها را در ایران آموزش می دهند تا به نيروهای ما، نيروهای عراقی و شهروندان حمله کنند.... بنابراین ما در جنوب کشور شبه نظامیان غیر قانونی داریم که واقعا به عنوان عناصری جنایتکار عمل می کنند، مردم را زیر فشار می گذارند و ، آنگونه که دیده ایم، عراقی ها را با دولت ایران بیگانه می سازند.

جیوف مورل، سخنگوی وزارت دفاع آمريکا گفت تصمیم دولت عراق به نبرد با تندروهای شیعه که ایران از آنها پشتیبانی می کند، با استقبال همسایگان عرب عراق روبرو شده است:
**** همسایگان عرب عراق شاید برای نخستین بار مقاصد ناسیونالیستی دولت عراق را تشخیص می دهند. آنها آنگونه که از دیر باز باور داشتند، مقاصد دولت عراق را که در استیلای شیعیان قرار دارد فرقه ای نمی بینند. و اینک گرایش های ناسیونالیستی را حاکم بر اقدامات دولت عراق حس می کنند. و ما شاید همراهی مثبت تر همسايگان عرب عراق را شاهد باشیم.

پرزیدنت بوش می گوید ایران در مورد عراق گزینه ای دارد، در صلح با آن کشور زندگی کند یا به دامن زدن به خشونت و هرج و مرج ادامه دهد. او می گوید: اگر ایران انتخابی نادرست انجام دهد، آمريکا برای حفاظت از منافع، سربازان و متحدان عراقی خود عمل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG