لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

پوتين برای ديداری با برلوسکونی وارد ايتاليا شد


ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه برای ديداری با سيلويو برلوسکونی، نخست وزير منتخب ايتاليا، امروز (پنجشنبه) وارد جزيره ايتاليائی ساردين شد.

مقامات روسيه می گويند انتظار می رود آنها در باره همکاری دو کشور و چشم اندازهای گسترش بيشتر آن بحث کنند.

پيشتر، پوتين به سفری دوروزه به طرابلس رفته و گفت و گوهايی با معمر قذافی رهبر ليبی در باره احيای تجارت بين دو کشور، که در دوره اتحاد شوروی رونق داشت، انجام داد.

در جريان اين سفر، روسيه موافقت کرد چهار ميليارد و پانصد ميليون دلار بدهی های ليبی را، که از دوره اتحاد شوروی بجا مانده است، در مقابل قرار دادهائی بين آن کشور و شرکت های روسی، ببخشد.

ولاديمير پوتين ديروز گفت او يقين دارد اين معامله به اقتصادهای هر دو کشور کمک خواهد کرد.

شرکت عظيم دولتی گاز پروم روسيه يک قرار داد همکاری با شرکت دولتی نفت ليبی امضا کرد. سال پيش، ليبی حقوق انحصاری اکتشاف در ميدان های گاز ليبی را به آن واگذار کرد.

شرکت راه آهن روسيه نيز يک خط آهن ۵۰۰ کيلو متری بين شهر های سيرت و بن غازی در ليبی خواهد ساخت. هزينه اجرای اين طرح حدود دو ميليارد دلار تخمين زده شده است.

افزون بر اين معاملات، انتظار می رود دو کشور قرار دادی امضا کنند که بر اساس آن روسيه به نوسازی سيستم های تسليحاتی ليبی کمک خواهد کرد.

ميزان فعلی تجارت بين ليبی و روسيه نسبت به دوره اتحاد شوروی و پيش از آن که سازمان ملل متحد تحريم هايی را بر ليبی وضع کند، بسيار اندک است. تحريم ها در سال ۲۰۰۱ لغو شد.

XS
SM
MD
LG