لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

پوتين متعهد شد در قبال قراردادهايی بدهی های ليبی به روسيه را ببخشد


روسيه موافقت کرده است چهار ميليارد و پانصد ميليون دلار بدهی های ليبی را، که از دوره اتحاد شوروی بجا مانده است، در مقابل قرار دادهائی بين آن کشور و شرکت های روسی، ببخشد.

ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، که به ليبی رفته است ديروز (چهارشنبه) گفت او يقين دارد اين معامله به اقتصاد هر دو کشور کمک خواهد کرد.

پوتين ديروز وارد طرابلس شد و با معمر قذافی رهبر ليبی در باره احيای تجارت بين دو کشور، که در دوره اتحاد شوروی رونق داشت، به گفت و گو نشست.

شرکت عظيم دولتی گاز پروم روسيه يک قرار داد همکاری با شرکت دولتی نفت ليبی امضا کرد. سال پيش، ليبی حقوق انحصاری اکتشاف در ميدان های گاز ليبی را به آن شرکت واگذار کرد.

شرکت راه آهن روسيه نيز يک خط آهن ۵۰۰ کيلو متری بين شهرهای سيرت و بن غازی در ليبی خواهد ساخت. هزينه اجرای اين طرح حدود دو ميليارد دلار تخمين زده شده است.

افزون بر اين معاملات، انتظار می رود دو کشور قرار دادی امضا کنند که بر اساس آن روسيه به نوسازی سيستم های تسليحاتی ليبی کمک خواهد کرد.

ميزان فعلی تجارت بين ليبی و روسيه نسبت به دوره اتحاد شوروی و پيش از آن که سازمان ملل متحد تحريم هايی را بر ليبی وضع کند، بسيار اندک است. تحريم ها در سال ۲۰۰۱ لغو شد.

ولاديمير پوتين قرار بود امشب برای ملاقات با سيلويو برلوسکونی، رهبر محافظه کار ايتاليا، به جزيره ساردين برود. برلوسکونی در پی پيروزی در انتخابات پارلمانی اخير قرار است به نخست وزيری باز گردد. مقامات روسيه می گويند انتظار می رود آنها در باره همکاری دو کشور و چشم اندازهای گسترش بيشتر آن بحث کنند.

XS
SM
MD
LG