لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

وزير امور خارجه آمريکا: ايالات متحده پ ک ک را دشمن مشترک ترکيه، عراق و آمريکا ميداند


وزير امور خارجه آمريکا: ايالات متحده پ ک ک را دشمن مشترک ترکيه، عراق و آمريکا ميداند
وزير امور خارجه آمريکا: ايالات متحده پ ک ک را دشمن مشترک ترکيه، عراق و آمريکا ميداند

وزير امور خارجه آمريکا در سخنانی در شورای آمريکا و ترکیه در واشنگتن گفت ایالات متحده و ترکیه تعهدی مشترک نسبت به عراقی يک پارچه دارند: يعنی کشوری امن، با ثبات ، توانگر ، در صلح با همسایگانش و آزاد از تمام شکل های تروریسم. وی اظهار داشت:
**** اجازه دهید بسیار صریح بگويم: ایالات متحده پ. ک. ک . را دشمن مشترک ترکیه، عراق و آمريکا می داند. ملت های ما، همراه با شریکان و متحدان اروپائی خود، استراتژی فراگیر و جامعی را برای از میان برداشتن امنگاه پ.ک.ک. در شمال عراق و قطع شبکه های جنایتکارانه و مالی آن در اروپا دنبال می کنند. در همین حال، ما برای انجام تغییرات مثبت در عراق کار می کنیم، با این هدف که ثبات کشور را از طریق روند همکاری با همسایگانش مسلم سازیم.

در مورد افغانستان، خانم رایس گفت ایالات متحده و ترکیه دوش بدوش یکدیگر تلاش می کنند و افزود:
**** من هفته پیش در بخارست با همتایان ترک خود، از جمله پرزیدنت عبدالله گل، و علی بابا جان، وزیر امور خارجه، و با متحدان اروپائی مان گفت و گو کردم و بر تعهد دراز مدت برای موفقیت در افغانستان بار دیگر تاکید گذاشتیم. ترکیه در موفقیت ناتو در حمایت از دولت کرزی، در محدود کردن نفوذ طالبان، و در فراهم آوردن کمک های انساندوستانه برای بازسازی افغانستان، یک عنصر اساسی بوده است. ما، باتفاق، تشخیص می دهیم که توسعه دمکراتیک بادوام در افغانستان، کلید یک صلح پایدار است.

خانم رایس گفت: ترکیه و ایالات متحده طرفدار پیشبرد آزادی، بازارهای آزاد، و افزایش تجارت در سراسر جهان بوده اند. او گفت: رشد اقتصادی هر دو کشور "روز بروز بیشتر به منابع انرژی جدید، کار آمد، که بیشتر با محیط زیست سازگار باشند، متکی می شود." وزیر امور خارجه آمريکا گفت: هشت در صد نفت جهان هر روز از مسیر ترکیه می گذرد، و افزود: ترکیه و ایالات متحده اینک براساس موفقیت خط لوله نفت باکو- تفلیس - جیحان، سرگرم بوجود آوردن تاسیسات زیر بنائی جديد گاز طبیعی هستند که به اروپا کمک خواهد کرد تا تدارکات انرژی خود را با قیمت هایی که بازار، و نه انحصارات، تعیین می کند، فراهم آورند.

خانم رایس گفت ایالات متحده و ترکیه گاه بگاه در مورد بهترین راه دنبال کردن هدف هایشان با یکدیگر اختلاف نظر پیدا می کنند. چنین موضوعی در میان دوستان عادی است و اتفاق می افتاد، خانم رایس اضافه کرد؛ ما همیشه بر اساس ارزش های دمکراتیک خود، مانند شکیبائی و تحمل، و احترام به والائی انسان و حقوق بشر، متحد و یکپارچه باقی خواهیم ماند.

XS
SM
MD
LG