لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

دو شبه نظامی جهاد اسلامی توسط ارتش اسراييل در کرانه باختری رود اردن کشته شدند


حملات سنگين و کوبنده روز گذشته نيروهای اسراييلی به حماس دست کم ۲۰ فلسطينی و سه سرباز اسراييلی را کشت. در ميان کشته شدگان يک خبرنگار عکاس خبرگزاری رويترز نيز ديده ميشود.

افزايش خشونتها، که پس از يک ماه آرامش نسبی و بطورناگهانی صورت گرفت، تهديدی است عليه تلاشهای مقامات مصر دربرقراری يک آتش بس ميان اسراييل و حماس.

تلفات روزگذشته، بيشترين تعداد از ماه مارس است، ماهی که دراثرتهاجم گسترده اسراييل به نوارغزه بيش از ۱۲۰ شبه نظاميان فلسطينی وساکنان غير نظامی غزه کشته شدند.

پس از تهاجم گسترده مذکور درماه مارس، و گذشته از حملات موشکی فلسطينيها به خاک اسراييل و چند حمله پراکنده هوايی اسراييل به نوار غزه، چنين بنظر ميرسيد که اسراييل و حماس هر دو خود را به يک قرارداد آتش بس غيررسمی پای بند ميدانند.

مقامات وزارت يهداری فلسطينی روز گذشته اعلام کردند در حمله يک هليکوپتراسراييلی به بوريج در مرکز غزه دست کم ۱۲ فلسطينی از جمله پنج نوجوان ۱۲ تا ۱۵ ساله کشته شدند.

همچنين در اين درگيريها يک خبرنگار عکاس رويترز و دوتن ديگر از ساکنان غير نظامی غزه کشته شدند. خبرنگار رويترز که ابندا زخمی شده بود توسط همکاران و خبرنگاران فلسطينی به بيمارستان منتقل شد، جاييکه وی جان خود را ازدست داد.

اتحاديه روزنامه نگاران فلسطينی ضمن اعتراض شديد نسبت به کشته شدن همکار خود دست به اعتصاب يک روزه زدند.

در ساير حملات و زدو خوردهای جداگانه در نوار غزه ۵ فلسطينی ديگرکشته شدند که بر اساس گزارش ارتش اسراييل همگی از شبه نظاميان فلسطينی بوده اند.

محمودعباس رهبر فلسطينيها، ضمن محکوم کردن تهاجم اسراييل به نوارغزه، از همه ی طرفهای درگير خواست تابا همکاری با مقامات مصری به تلاشهای خود برای رسيدن به يک آتش بس ادامه دهند.

محمود عباس که برای ديداری سه روزه ازروسيه وارد مسکو شده است قرارست هفته آينده برای گفتگو با پرزيدنت بوش وارد واشنگتن شود. بر اساس گزارشهای رسيده ديدار آقای عباس از روسيه در جهت فراهم کردن مقدمات کنفرانس صلح است، کنفرانسی که قرارست در نيمه ی دوم ماه ژوئن تشکيل شود. بهنگام اقامت عباس در مسکو وی با سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، ديدار خواهد کرد. روسيه همراه با آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد عضو چهارگانه ای است که برای استقرار صلح در خاورميانه تلاش ميکند.

يک سخنگوی حماس درعين حال امروز (پنجشنبه) گفت خشونتهای اخير شبح ترديدی را بر تلاشهای آتش بس در خاورميانه انداخته است.

بامداد ديروز، شبه نظاميان فلسطنی نيز با يورش به نيروهای زمينی زمينی اسراييل در شمال نوار غزه، سه سرباز ارتش اسراييل را کشتند.

ودر ساير خشونتها در منطقه، امروزنيروهای اسراييلی دو شبه نظامی فلسطينی رادر کرانه باختری رود اردن کشتند. سازمان جهاد اسلامی، امروز ضمن تاييد کشته شدن ايندو گفت يکی ازمقتولين، ۲۵ ساله، فرمانده نظامی باسابقه ای بود که اسراييليها ازمدتها پيش در پی او بودند.

در همين حال اسراييل امروز اعلام کرد پس از يکی از خونين ترين روزهای در گيری ارتش آنکشور با فلسطينيها، نيروهای خود رااز نوار غزه خارج کرده است.

XS
SM
MD
LG