لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

جيمی کارتر با يکی از رهبران حماس در کرانه باختری رود اردن ديدار کرد


جيمی کارتر، رييس جمهوری پيشين آمريکا، ديروز (سه شنبه) با ناصرشاعر يکی از رهبران حماس در کرانه باختری رود اردن و در شهر رام الله ديدار و گفتگو کرد.

مقامات گروه حماس ابراز اميدواری کردند تا رييس جمهوری پيشين آمريکا بتواند به مسئله فلسطينهای ياری رساند.ناصر شاعر که بعنوان معاون نخست وزير و وزيرآموزش و پرورش در دولت حماس خدمت کرده است پس از ديدار با کارتر گفت، «اميدوارم آقای کارتر با وزنه و احترامی که در جهان دارد، بتواند نقشی را در حل مساله فلسطينها ايفا کند.»

کارترهمچنين در طول اقامت خود در رام الله به مقبره ياسرعرفات، رهبر فقيد فلسطينيها، ادای احترام نمود.

رييس جمهوری پيشين آمريکا گفت وی مايل بود تااز نوار غزه نيز ديدارکند، اما درخواست وی برای چنين ديداری رد شد. آقای کارتر جزييات بيشتری را در اختيار خبرنگاران نگذاشت.

در همين حال رهبران اسراييل در حرکتی اعتراض آميز نسبت به گفتگوی رييس جمهوری پيشين آمريکا با گروه حماس، از ديدار با آقای کارتر خودداری کردند.

تنها مقام اسراييلی که با جيمی کارتر ديدار کرد شيمون پرز رييس جمهوری اسراييل بود که مقامی تشريفاتی دارد. در اين ديدار آقای پرز به کارتر گفت که ديدار وی از خالد مشعل رهبر حماس اشتباهی بيش نيست.

مرزهای نوارغزه توسط اسراييل و مصرکنترل ميشود و چنين ديداری از سوی يک رييس جمهوری پيشين آمريکا بايد ازسوی محافظان امنيتی آقای کارتر تاييد وتصويب شود.

از ماه ژانويه سال ۲۰۰۶ که حماس در انتخابات پارلمانی برنده شد، هيچ مقام آمريکايی از نوار غزه ديدار نکرده است.

XS
SM
MD
LG