لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

يک موزه خبری جديد در واشنگتن تاسيس شد


ساعت ها قبل از گشايش موزه خبری واشنگتن دی سی موسوم به «نيوزيوم» صد ها تن در مقابل ساختمان موزه صف کشيدند تا در مراسم افتتاح آن شرکت کنند.

اين انتظار به بازديد کنندگان موزه فرصتی داد تا بر اصلاحيه اول قانون اساسی آمريکا که بر ديوار موزه حکاکی شده نگاهی بيفکنند.

اصلاحيه اول قانون اساسی ايالات متحده مجموعه ای از حقوق فردی و بشری شهروندان آمريکا از جمله آزادی بيان، مطبوعات، مذهب، و آزادی اجتماعات است.

در اين موزه که ۱۴ گالری و ۱۵ سالن سينما دارد عکس و همچنين يادگارهای تاريخی چون قطعه ای از ديوار برلن و بخشی از برج مخابراتی که در بالای مرکز تجارت جهانی در نيويورک نصب شده بود به نمايش گذاشته شده است.

نمايشگاهی از عکس هايی در رابطه با وقايع اخير کشور چون مبارزات انتخاباتی هيلاری کلينتون و باراک اوباما اميدداران مقام رياست جمهوری آينده اين کشور نيز در موزه ديده می شود.

در روز گشايش اين موزه که با هزينه ۴۵۰ ميليون دلار بنا شده صدها نفر از جمله شخصيت های سياسی و مديران رسانه ها از آن ديدار کردند.

نانسی پلوسی، رئيس و سخنگوی مجلس نمايندگان آمريکا، و مايکل بلومبرگ شهردار نيويورک از جمله ديدار کنندگان موزه بودند.

آرتور سالزبرگر رئيس شرکت نيويورک تايمز، از بزرگترين رسانه های خبری ايالات متحده، يکی از سخنرانان مراسم گشايش و اهدای اين موزه بود که آن را زنده کردن مهم ترين لحظات تاريخ روزنامه نگاری جهان خواند.

مايکل بلومبرگ شهردار نيويورک در تاييد سخنان آقای سالزبرگرگفت، «آزادی مطبوعات يکی از زيبايی های اين کشور است زيرا آن چه دموکراسی و حفاظت از حقوق مردم را در اين کشور پايدار نگاه می دارد آزادی مطبوعات است.»

در اين موزه که در واقع نمايش ۵ قرن تاريخ روزنامه نگاری است صفحات اول ۵۰۰ روزنامه عمده ايالات آمريکا و چندين کشور ديگر جهان هرروزه به نمايش گذاشته می شود.

XS
SM
MD
LG