لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

مشعل المپيک در پاکستان بدون اعتراض مورد استقبال قرار گرفت


پاکستان روز چهارشنبه ميزبان مرحله ديگری از حرکت مشعل المپيک به سوی محل برگزاری مسابقات در پکن بود.

در اسلام آباد هيچ نشانه ای از اعتراض يا خشونت ديده نمی شد، و پرويز مشرف رييس جمهوری، و يوسف رضا گيلانی، نخست وزير و رقيب سياسی ديرينه او، مشعل را باتفاق بدست گرفتند و سپس آنرا به سميع الله خان، کاپيتان سابق تيم هاکی روی چمن پاکستان دادند.

صدها نفر، از جمله دانش آموزان که پرچم های چين و پاکستان را تکان می دادند، در استاديوم جناح، مراسم را تماشا کردند.

پس از آن که مقامات گفتند نگرانی های امنيتی موجب شده است آنها طرح های حمل مشعل در خيابان های اسلام آباد را کنار بگذارند، هزاران پليس در خيابان ها صف کشيدند.

انتقال مشعل سرآغازی بر مسابقات المپيک پکن در سال ۲۰۰۸ است، اما فعالان با استفاده از رويدادهای مربوطه آن مخالفت خود را با اقدام چين در سرکوب معترضين در تبت در ماه پيش نشان دادند.

در اين ميان، مقامات هند گفتند روز چهارشنبه دست کم ۴۷ معترض را که در برابر سفارت چين در دهلی نو جمع شده بودند دستگير کردند، قرار است مشعل المپيک روز پنجشنبه وارد آن شهر شود. و پليس نپال دست کم ۸۰ معترض را در خارج از سفارت چين در کاتماندو بازداشت کرد.

استراليا نيز روز چهارشنبه اعلام کرد به پليس اقتدار بيشتری داده است که تظاهر کنندگان را بازرسی بدنی کند تا اطمينان يابد که اعتراضات هنگام رسيدن مشعل به کانبرا در هفته آينده به خشونت تبديل نشود.

يک مرحله انتقال مشعل، شامل کوه اورست است که در مرز تبت و نپال قرار دارد. فعالان طرفدار تبت از کميته بين المللی المپيک خواسته اند مرحله تبتی انتقال مشعل را لغو کند.

XS
SM
MD
LG