لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

مذاکرات مقدماتی برای حل مساله تقسيم قبرس در اين هفته آغاز می شود


مذاکرات مقدماتی برای حل مساله تقسيم قبرس در اين هفته آغاز می شود، و کارشناسان مقدمات گفت و گوهای مستقيم ديگری بين رهبران جوامع يونانی و ترک قبرس را آماده می سازند.

جلسات گروه های کاری روز جمعه در ناحيه حائل که قبرس شمالی را از قبرس جنوبی جدا می کند، گشايش می يابد. يک سخنگوی سازمان ملل متحد می گويد کارشناسان کوشش خواهند کرد اختلافات دو طرف در مورد مساتل امنيتی، ادعاهای ارضی، بهداشت و جرائم را از بين ببرند.

ديميتريس کريستوفياس، رييس جمهوری جديد بخش يونانی قبرس، و محمت علی طلعت، رهبر بخش ترک نشين قبرس، قرار است در اواخر ژوئن به گفت و گو بنشينند. دو رهبر ماه پيش موافقت کردند در تهيه دستور کار مذاکرات همکاری کنند.

جون ارايان، فرستاده ارشد بريتانيا، در اين هفته گفت که هر دو طرف اراده سياسی و علاقه خود را به يافتن راهی برای حل بن بست ۳۴ ساله قبرس نشان داده اند.

او روز سه شنبه با کريستوفياس و امروز با طلعت ملاقات کرد.

فبرس از سال ۱۹۷۴ تقسيم شده بوده است. در آن زمان سربازان ترکيه در پاسخ به کودتايی که با پشتيبانی يونان برای وحدت کشور با يونان انجام گرفت، به قبرس حمله کردند.

مذاکرات برای حل مساله تقسيم جزيره در سال ۲۰۰۴ زمانی که قبرسی های يونانی يک طرح سازمان ملل متحد را که از پشنيبانی قبرسی های ترک برخوردار بود رد کردند، متوقف شد.

XS
SM
MD
LG