لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

از امروز در بريتانيا استفاده از سوخت فسيلی در وسايل نقليه کاهش می يابد


در سال های اخير و با افزايش ميزان بازار تقاضا در زمينه تامين انرژی دولت های مختلف در سرتاسر جهان سوخت گياهی چون اتانول را راه حل رفع نياز از سوخت فسيلی دانسته اند. و در همين راستا بريتانيا از امروز (سه شنبه) با تصويب قوانين جديد که شامل استفاده بدون قيد و شرط دو ونيم در صد ازاتانول است قدمی فراتر برداشته است.

دکتر جرومی وودز، استاد دانشگاه لندن، می گويد، اتانول بخشی از راه حل در حقيقت در نوع خود بی نظير است، زيرا سبب کاهش گازهای گلخانه ای می شود. البته بدون ايراد هم نيست ولی يکی از راه هائيست که هم اکنون پيش روست.

درهمين حال کم نيستند سازمان های دفاع از محيط زيست که می گويند توسعه بازار انرژی گياهی چون اتانول به محيط زيست لطمه می زند و به تغييرات جوی کمک می کند. کنت ريچر، عضو يک سازمان دفاع از محيط زيست در بريتانيا، می گويد اولا استفاده از انرژی گياهی تاثير ناچيزی بر روی بهبودی وضعيت گرمای زمين می گذارد. ثانيا، اين که به محيط زيست نيز لطمه می زند و به نابودی جنگل ها و اصولا طبيعت می انجامد. و ثالثا، به ضرر بشر است. سوخت گياهی به کشمکش و ستيزبر سر زمين بيشتر دامن می زند، و به افزايش قيمت مواد غذايی و همچنين کمبود آن در سرتاسر جهان ختم می شود، که در روزهای اخير شاهد حتی بلواهايی در نقاط مختلف جهان و از جمله هائيتی بوديم.

سوخت گياهی اتانول از ذرت، روغن گياهی، نيشکرو ديگر فراورهای گياهی توليد می شود. و پيش بينی می شود توليد اتانول در برزيل که بزرگترين صادرکننده اين سوخت با توليد بيش از ۵ ميليارد گالن که افزايشی معادل ۱۳ و نيم درصد از سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ داشته است تا سال ۲۰۱۶ ميلادی به دو برابر نيز افزايش يابد.

XS
SM
MD
LG