لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

برزيل: وجود يک حوزه وسيع نفت در آبهای ساحل ريودوژانيرو هنوز تاييد نشده است


برغم آنکه رئيس شرکت ملی نفت برزيل، اخبار مربوط به وجود يک حوزه وسيع نفتی در آبهای ساحل ريودوژانيرو را غير رسمی خواند، سهام شرکتهائی که در اکتشاف چاههای نفتی با آن کشور فعاليت دارند، در بازارهای جهانی افزايش يافت.

سهام شرکت «گروه بی جی» در بازار لندن، ۵۴ درصد و سهام شرکت «رپسول» ۹۳ درصد در بازار مادريد افزايش نشان داد. اين دو شرکت با شرکت دولتی برزيلی موسوم به «پتروبراس» در کار اکتشاف حوزه نفتی «کاريوکا» شريک هستند.

از سوی ديگر، رئيس شرکت عمليات حفاری اين حوزه نفتی اعلام کرد، در حفاری از اولين چاه، وجود نفت قطعی گرديده ولی در مورد چاه دوم که هم اکنون مشغول حفاری آن هستند، هنوز نتايج قطعی بدست نيامده است. اما سرمايه گذاران به گفته روز قبل رئيس شرکت ملی نفت برزيل استناد می کنند که اعلام کرده بود، حدود ۳۳ ميليارد بشکه نفت در اين حوزه نفتی وجود دارد، که اين مقدار، حدود سه برابر ذخيره فعلی نفت آن کشور است.

مقامات رسمی در برزيل ازگفته های نسنجيده رئيس شرکت ملی نفت که بر سهام شرکت پتروبراس اثر گذاشت، انتقاد کردند. وی نيز روز سه شنبه در دفاع از خود گفت که تنها به امکان وجود نفت در سطح وسيع در آن حوزه اشاره کرده بود و نه آنکه اين مقدار نفت، توليد خواهد شد.

وزير سازمان برنامه ريزی برزيل نيز از ابراز نظر در اين مورد خودداری کرد و گفت، بايد منتظر تاييد مقامات رسمی بود. ذخيره فعلی نفت برزيل، طبق برآورد وزارت انرژی آمريکا، حدود ۱۲ ميليارد بشکه است. شرکت پتروبراس برای توانائيهايش در حفاری در عمق آب، معروف است و بعنوان يکی از بهترين شرکتهای دولتی نفت در سطح جهان شناخته شده است.

برزيل در سال ۲۰۰۶ در توليد نفت به مرز خودکفائی رسيد، اما برای توليد فرآورده های نفتی نيازمند وارادات نفت خام سبک است.

XS
SM
MD
LG