لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

رابطه سياسی و اقتصادی چين و فرانسه


با تکرار خبرهای مربوط به بازی های المپیک پکن ورابطه چین با سایر دول ، در چند روز گذشته این زمینه تحلیلی وحود دارد که مراسم گشایش رسمی مسابقات درچین دست کم از سوی چند کشور اروپائی از جمله فرانسه مورد تحریم قرار بگیرد.

در این ارتباط دولت فرانسه در تنگنای دید ها ونظراتی قرار گرفته که ناچاراست با همه روابط خوب تجاری و سیاسی بین دو کشور، در چاره اندیشی خود اظهارنظررسمی ارائه داده باشد.

آقای سرکوزی، رئیس جمهور، ازهمان ابتدا گفته که وی تصمیم حضور ویا عدم حضورش را دراین مراسم موکول به تحلیل وضعیت در نیمه تابستان یعنی کمی قبل از آغازمسابقات المپیک خواهد نمود.

در اوائل همین ماه وزیر مشاور درامور حقوق بشر،خانم رامایاد، شروطی را در همین ارتباط اعلام کرده بود که کمی دیرتر وزارت خارجه فرانسه بطوررسمی اظهارداشت گفته های وزیر نامبرده به هیچ صورتی پیش شرط نیست اما فرانسه مایل است بین دالائی لاما ودولت پکن شرائط گفتگو فراهم شود . گرچه درآخرین کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجه، آقای کوشنر، وی این خواسته را یک امیدواری دشوار نامید.

آخرین واکنش از سوی یک مقام چینی، که بنام ملت چین ارائه شده، اینست که مردم ما نمی توانند سیاست دوگانه فرانسه را نسبت به خود درک کنند ، اشاره این مقام چینی به حوادثی است که هفته پیش در هنگام مراسم عبور مشعل المپیک در پاریس با ده ها عکس العمل اعتراضی همراه بود .

هم اکنون در چین ده ها سایت اینترنتی پیشنهاد تحریم کالا های فرانسوی را داده اند .یکی ازمعظم ترین فروشگاه های زنجیره ای فرانسه به نام کرفوور شعب متعددی درچین دارد که بااستقبال بسیار خوبی هم از سوی خریداران چینی روبروست .روزنامه رسمی خلق چین پیشنهاد کرده که روز اول ماه مه ،روز جهانی کارگر، مردم ،تمام مراکز وابسته به فرانسه و همینطور کالاهای فرانسوی را تحریم کنند .

باید در نظر داشت که در کشورهای اروپائی در جهت معکوس، کالاهای صادره از چین نه تنها درفرانسه که در کشور های اروپائی به دلیل قیمت ارزان آنهابا فروش خوبی روبروست ومجموع رقم تجاری دو کشور بالغ بر ۱۵ میلیارد یورو اعلام شده است .

اخیرا خبرنگارانی که از چین به پاریس آمده اند میگویند مردم چین بسیار ملی گراهستند ودولت چین در روشی هوشمندانه هرآنچه را که تشخیص بدهد که میتوان با آن احساسات ملی مردم را تحریک کرد از طریق رسانه های داخلی در اختیار عموم قرار میدهد . آخرین مثال پخش اعتراضات مردم در لندن به هنگام عبور مشعل المپیک از تلویزیون دولتی چین بود وهمانگونه که دولت چین انتظار داشت این امر خشم عمومی مردم را به آنچه که آن را توهین به ملت چین انگاشتند برانگیخت .

اما اینجا در فرانسه بنیاد های مدافع حقوق بشراز اینکه کمیته المپیک به خواست دولت چین نشان کوچکی را که ورزشکاران فرانسوی قصد داشتند آن را بر روی لباس های خود در مراسم افتتاحیه نصب وحمل کنند ممنوع اعلام کرده ،بسیار ناراضی اند وآن را مغایر با اساسنامه المپیک میدانند .

روابط پاریس وپکن از دهه هشتاد وبا تلاش های فرانسوا میتران روبه گرمی گذاشت و در دوره ریاست جمهوری ژاک شیراک نیز این روند ادامه داشت .آقای شیراک که در این هفته مورد عمل جراحی قلب قرار گرفت سفری را در روز های آینده به پکن پیش بینی کرده بود، که چند هفته ای به تاخیر افتاده است

XS
SM
MD
LG