لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

استقرار نيروهای امنيتی در سرتاسر زيمبابوه پيشاپيش موعد اعتصاب عمومی


نيروهای امنيتی در سرتاسر کشور زيمبابوه پيشاپيش اعتصاب عمومی که از سوی نهضت اپوزيسيون تغييرات دمکراتيک در اقدامی در جهت انتشار فوری نتايج انتخابات رياست جمهوری برای امروز، سه شنبه، تدارک ديده شده است، مستقر شده اند. اپوزيسيون از مردم خواسته است در خانه بمانند و در خيابان اعتراض نکنند.

ديپلمات های آمريکا و بريتانيا ميخواهند در جلسه ای در شورای امنيت سازمان ملل موضوع بحران پس از انتخابات در زيمبابوه را مورد بررسی قرار دهند. هيئت آمريکائی گفت که در نظر دارد نگرانی خود را در جلسه ای در سازمان ملل در روز چهارشنبه مطرح کند.

نهضت قبلاً با تسليم دادخواستی به ديوان عالی کشور خواستار انتشار فوری نتايج انتخابات شده بود، اما رئيس ديوان عالی اعلام کرده است که استدلال کميسيون انتخابات را در مورد ادامه تحقيقات نسبت به نظمی های مربوط به برخی از حوزه های انتخابيه پذيرفته است.

کميسيون انتخابات همچنين روز دوشنبه تأييد کرد که بدون توجه به هرگونه رويه های دادگاهی، آرای ريخته شده به صندوق های ٢٣ حوزه انتخابيه را مورد بازشماری قرارخواهد داد. نهضت تغييرات دمکراتيک با مراجعه به دادگاه خواستارمتوقف شدن بازشماری آرا شده است.

نهضت تغييرات دمکراتيک می گويد مورگان چانگرای رهبرنهضت رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه را که ساليان متمادی است زمام امور را در دست دارد، درانتخابات ٢٩ ماه مارس شکست داده است.

XS
SM
MD
LG