لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

بوش تلاش کرد کنگره آمريکا را در تصويب پيمان تجاری آزاد با کلمبيا متقاعد سازد


پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا، ديروز (دوشنبه) تلاش کرد کنگره را در تصويب پيمان تجاری آزاد با کلمبيا متقاعد سازد. پرزيدنت بوش پس از اتمام جلسه با کابينه خود گفت، دست رد زدن به يک هم پيمان تجاری به نفع کشور نخواهد بود.

رئيس جمهوری آمريکا، قرارداد تجاری با کلمبيا را در اوائل ماه جاری به کنگره ارسال کرد، اما مجلس نمايندگی در کنگره، به رهبری دمکراتها، در يک رای گيری بی سابقه، فرصت قانونی ۶۰ روزه برای تصويب پيمانهای تجاری را ملغی کرد. اين اقدام کنگره، احتمالاً تصويب اين قرارداد را، حداقل در دوره باقيمانده از دوره رياست جمهوری بوش، غيرممکن خواهد ساخت. پرزيدنت بوش با اعلام اينکه توافق تجاری با کلمبيا در جهت منافع ملی آمريکاست، گفت، «اگر مجلس نمايندگی زمان قطعی برای رای گيری در مورد اين قرارداد را تعيين نکند، اين پيمان از دست خواهد رفت. به نفع کشور ما نخواهد بود که به هم پيمان تجاری همچون کلمبيا دست رد بزنيم و فروش خدمات و کالاهای کشورمان را در خارج از مرزهای خود تشويق ننماييم.»

نانسی پلوسی، رهبر دمکراتها در کنگره آمريکا، از سوی ديگر اعلام کرد، پرزيدنت بوش نمی بايست قبل از توافق پيرامون اختلافات اساسی در کنگره، نسبت به تسليم قرارداد تجاری با کلمبيا اقدام کند.

آمريکا و کلمبيا در سال ۲۰۰۶ يک توافق تجاری به امضا رساندند که در مجلس کلمبيا در سال ۲۰۰۷ به تصويب رسيد. از نظر آقای بوش، اجرای توافقات تجاری، همچون توافقی که وی با شش کشور آمريکای لاتين در چارچوب پيمان تجاری آزاد کشورهای آمريکای مرکزی به اجرا گذاشت، از جمله دست آوردهای اقتصادی وی بشمار می روند.

XS
SM
MD
LG