لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

شهروندان ايتاليايی در دومين روز انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای گيری رفتند


امروز (دوشنبه) مردم ايتاليا برای شرکت در دومين روز انتخابات پارلمانی زودرس آن کشور، که نخست وزير آينده آن کشور را نيز تعيين خواهد کرد، به پای صندوق های رأی ميروند. و اين در حاليست که نتايج اوليه انتخابات نشان ميدهد که سيلويو برلوسکونی، نخست وزير سابق ايتاليا، و والتر ولترونی، شهردار رم پيشتازان عمده انتخابات پارلمانی آن کشور هستند.

شهروندان ايتاليايی، با توجه به اقتصاد کساد و سرخوردگی از طبقه حاکم و خدمات دولتی، به پای صندوق های رأی ميروند تا ۹۴۵ نماينده مجلس سنا و شورای، و در نهايت نخست وزير آينده آن کشور را انتخاب کنند.

حوزه های انتخاباتی در ساعت ۷ صبح باز شدند و قرار است در ساعت سه بعد از ظهر بکار خود خاتمه دهند.

پس از صدور رأی عدم اعتماد ماه ژانويه گذشته به پارلمان ايتاليا، دولت چپ ميانه روی پرودی پس از سپری شدن تنها ۲۰ ماه از ۵ سال دوره نخست وزيری اش سقوط کرد، و باعث شد که انتخابات پارلمانی ايتاليا سه سال زودتر از موعد مقرر برگزار شود.

ايتاليا همواره در شش دهه گذشته شاهد بی ثباتی دولت ها بوده و نخست وزير جديد شصت و دومين نخست وزيری خواهد بود که پس از جنگ جهانی دوم به روی کار خواهد آمد.

تحليل گران سياسی ميگويند کسادی اقتصادی و نارسائی خدمات دولتی تصميم گيری مردم را برای انتخاب نخست وزير آينده ايتاليا بسيار آسان کرده است.

نظر سنجيهای پيش از انتخابات حاکيست که سيلويو برولوسکونی، ثروتمندترين مرد ايتاليا، و نخست وزير سابق محافظه کار آن کشور، جانشين رومانو پرودی، نخست وزير ايتاليا، خواهد شد.

در حال حاضر برلوسکونی و والتر ولترونی، شهردار رم، از پيشتازان عمده انتخابات پارلمانی ايتاليا هستند.

ولترونی، رقيب عمده برلوسکونی ۷۱ ساله، قول داده است که اصلاحاتی اساسی را بمورد اجرا بگذارد و بدون در نظر گرفتن چارچوب های ايدئو لوژيکی و با توجه به واقعيات موجود مشکلات اقتصادی ايتاليا را برطرف سازد.

از سوی ديگر باتوجه به قصور راست گرايان در گذشته و نامزدی برلونسکونی که خود در سالهای پيشين دو بار در پست نخست وزيری بوده، بدبينی و نا اميدی خاصی فضای انتخابات روز گذشته ايتاليا را فرا گرفته بود، و در مقايسه با انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶، تعداد کمتری در انتخابات شرکت کردند.

برلونسکونی چپ گرايان را متهم کرده است که باعث کسادی اقتصاد ايتاليا شده اند و قول داده است که اقتصاد آن کشور را که در مقايسه با ساير کشورهای اروپائی از پائين ترين نرخ رشد بر خوردار است باز سازی کند.

تحليل گران سياسی ميگويند برنده انتخابات را رأی دهندگان مستقل تعيين خواهند کرد. يکی از رای دهندگان به خبرنگار آسوشيتد پرس گفت، «بدبينی و عدم اعتماد بسياری در مورد انتخابات وجود دارد. ما به هيچکس نميتوانيم اعتماد کنيم.»

XS
SM
MD
LG