لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

نماينده آمريکا در آژانس انرژی اتمی: رهبری ايران تعهدات بين المللی خود را همچنان نقض می کند


نماينده آمريکا در آژانس انرژی اتمی: رهبری ايران تعهدات بين المللی خود را همچنان نقض می کند

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران آغاز نصب شش هزار سانتريفيوژ جديد را اعلام کرده است. اين اقدام که توانائی ايران را برای توليد اورانيوم غنی شده بشدت افزايش خواهد داد، با نگرانی جامعه بين المللی روبرو شده است.

گريگوری شولتی، نماينده ايالات متحده در آژانس بين المللی انرژی اتمی، گفت اعلام اين تصميم «نشان می دهد که رهبری ايران تعهدات بين المللی خود را همچنان نقض می کند و از توجه به نگرانی های بين المللی سرباز می زند.»

شورای امنيت سازمان ملل متحد سه دور تحريم عليه ايران بدليل خوددداری از متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی و بازآمائی اورانيوم وضع کرده است.

اورانيوم غنی شده می تواند برای توليد تسليحات اتمی بکار رود.

برنارد کوشنر، وزير دفاع فرانسه، گفت کوشش ايران برای غنی سازی اورانيوم خطرناک است.
يک سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا گفت: ايران نه فقط غنی سازی را متوقف نساخته، بلکه با اعلام نصب سانتريفيوژ های جديد، بر آن شده است اراده جامعه جهانی را ناديده بگيرد.
فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان، «نگرانی عميق» خود را ابراز داشت و گفت، اقدام تهران آشکارا با درخواست های شورای امنيت سازمان ملل متحد مغايرت دارد، و حل مشکل را دشوارتر می سازد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا، گفت مهم است بياد بياوريم که قطعنامه های شورای امنيت عليه ايران، قدرت قوانين بين المللی را دارد، و افزود:
**** قطعنامه ها از نظر اقتصادی و فرصت های اقتصادی بر ايران اثر می گذارند. مسلما ما نمی خواهيم موجب هيچ سختی يا آسيبی برای مردم ايران شويم. ما چنين قصدی نداريم، قصد جامعه بين المللی نيز اين نيست. اما مردم ايران دولتی دارند که از طرف آنها تصميم می گيرد، آنچه را دولت برای ايران و مردم ايران انتخاب می کند، به زيان مردم ايران تمام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا گفت، ايالات متحده، به تلاش خود برای ترغيب ايران به تغيير راه خود، از راه کوشش های ديپلماتيک ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG