لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

جمهوری اسلامی: انفجار در مسجد سيدالشهدای شيراز تصادفی بوده است


به گفته مقامات جمهوری اسلامی، انفجار مرگبار روز شنبه در مسجد سيد الشهدای شيراز، هنگامی که کانون رهپويان وصال شيراز جلسه پر ازدحامی را برگزار می کرد، می توانسته بر اثر يک حادثه بوده باشد، و نه الزاما نتيجه يک عمل تروريستی يا خرابکارانه.

يک منبع پليس به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی امروز (يکشنبه) گفت مواد منفجره ای که باعث انفجار در مسجد سيدالشهدا شد احتمالا از يک مراسم نمايشگاه يادبود جنگ ايران و عراق باقيمانده بود.

مقامات می گويند اکنون آمار کشته شدگان اين حادثه در استان فارس به ۱۲ نفر رسيده، و ۲۰۲ نفر نيز مجروح شده اند، که حال برخی از آنان بسيار وخيم گزارش شده است.

خبرگزاری فارس از قول مقامات محلی گزارش کرده است که انفجار در جريان مراسم سخنرانی يک روحانی بلندپايه در کانون رهپويان وصال شيراز اتفاق افتاد.

تاکنون هيچ کس مسوليت اين انفجار را بر عهده نگرفته، و هيچ نتيجه گيری رسمی از علل وقوع اين حادثه از سوی مقامات منتشر نشده است. برخی از گزارشات می گويند انفجار ناشی از يک بمب دست ساز بوده، در حاليکه برخی ديگر از گزارشات آن را يک حادثه تصادفی تلقی می کنند.

خبرگزاری فارس قبلا گزارش داده بود که روحانی اين کانون برعليه وهابی گری و دين غيرقانونی بهائيت سخنرانی می کرد. وهابی گری مذهب فوق محافظه کارانه بخشی از اهل تسنن است که مرکز آن در عربستان سعودی بوده و عمدتا در آن کشور طرفدار دارد.

در سال های اخير بمب گذاری منجر به مرگ کمتر در ايران رخ داده است. آخرين حمله بمب گذاری در ايران در فوريه سال گذشته بوقوع پيوست. گفته می شد شورشيان سنی مذهب مسول انفجاری بودند که در زاهدان منجر به مرگ ۱۱ نفر از ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. يک گروه اسلامی اهل تسنن بنام جندالله مسوليت آن حمله را برعهده گرفت. به گفته مقامات اين گروه با القاعده در ارتباط است.

جمهوری اسلامی ايالات متحده را متهم به پشتيبانی از شبه نظاميانی می کند که در بی ثباتی منطقه مرزی سيستان و بلوچستان دست دارند.

XS
SM
MD
LG