لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

کره جنوبی در تلاش به متقاعد کردن کره شمالی به خلع سلاح اتمی برای منافع ملی


يک روز پس از اظهارات کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، مبنی بر انصراف احتمالی واشنگتن از درخواست قبلی خود که باعث توقف مذاکرات خلع سلاح اتمی با کره شمالی شده، کره جنوبی اعلام کرد که آماده است با کره شمالی به مذاکره بنشيند.

لی ميونگ باک، رئيس جمهوری کره جنوبی، پس از درخواست روز گذشته خود، مبنی بر متوقف شدن کامل برنامه های اتمی کره شمالی، امروز در يک کنفرانس خبری گفت کره جنوبی تلاش ميکند که کره شمالی را متقاعد کند که خلع سلاح اتمی آن کشور به سود منافع ملی آن کشور است. او اين سخنان را قبل از سفرش به آمريکا و ديدار با پرزيدنت بوش در اواخر همين هفته ايراد کرد.

مذاکرات نمايندگان بين المللی با کره شمالی ماه هاست که بعلت اختلاف بر سر آنکه آيا کره شمالی مفاد کامل قرارداد خلع سلاح سال گذشته آن کشور را بطور کامل بمورد اجرا گذاشته است يا نه متوقف شده است.

کره شمالی ادعا می کند که ليست کامل فعاليتهای اتمی خود را در ماه نوامبر سال گذشته تسليم آمريکا کرده ولی واشنگتن گفته که ليست مذکور ناقص و نادرست است و دربرگيرنده فعاليت های اتمی پيشين کره شمالی نيست.

در حال حاضر و با توجه به آنکه نظارت آمريکا و ساير کشورها به منظور جلوگيری از از سر گيری مجدد فعاليت های اتمی کره شمالی مهمتر از فعاليت های اتمی پيشين آن کشور است، دولت پرزيدنت بوش اخيراً تصميم گرفته است که کره شمالی تکاليف خود را تحت نظارت کشورهای شرکت کننده در اجلاس شش جانبه پکن به رهبری چين به انجام برساند.

روابط دو کره پس از روی کار آمدن آقای لی که در نطق های انتخاباتی خود وعده کرده بود با سرسختی در مقابل کره شمالی خواهد ايستاد، رو به وخامت گذاشته است.

کره شمالی نيز پس از آزمايش سلاح اتمی خود گفته بود که کره جنوبی را به خاکستر تبديل خواهد کرد.

ولی آقای لی امروز تصريح کرد در صورتيکه کره شمالی بن بست های موجود بر سر راه مذاکرات خلع سلاح آن کشور را حل و فصل نمايد و وضع زندگی مردم آن کشور را بهبود بخشد، وی حاضر است با کره شمالی وارد مذاکره شود.

XS
SM
MD
LG