لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

رئيس جمهوری چين و معاون آتی رياست جمهوری تايوان در ملاقاتی تاريخی گفتگو کردند


" hspace=2 src="/persian/images/ap_china_taiwan_hu_Siew_12apr08_eng_175.jpg" width=191 align=left vspace=2 border=0>وينسنت سيو، معاون آتی رياست جمهوری تايوان، امروز، شنبه، برای مدتی کوتاه با هو جينتائو رئيس جمهوری چين در يک اجلاس منطقه ای در چين، ملاقات کرد.

اين دو قريب بيست دقيقه در حاشيه اين اجلاس که در تفرجگاه ساحلی بوآئو در جزيره هينان برگزار شد، گفتگو کردند.

آقای سيو به آقای هو گفت که در مورد مسائل اقتصادی تايوان خود را مسن و با تجربه ميداند، و اميدوار است دو طرف بتوانند همکاريهای اقتصادی را تقويت کنند.

آقای هو گفت از تبادل نظر با آقای سيو در باره مسائل اقتصادی دوجانبه خشنود است.

اين ملاقات بالاترين سطح تماس ميان چين و تايوان پس از جدائی ناشی از جنگ داخلی ۱۹۴۹ است.

جان نگروپونته قائم مقام وزير امورخارجه آمريکا روز جمعه گفته بود ملاقات اين دو می تواند شروع خوبی برای حل و فصل اختلافات دو طرف باشد.

آقای سيو در مقام رياست بنيادی به اجلاس هينان رفت که مقر آن در تايوان است، و با امور تجاری مشترک سروکار دارد.

به گفته ناظران اين ملاقات می تواند سرآغاز تغيير و دگرگونی عمده ای در مناسبات دوطرف شود، که در دوران رياست جمهوری چن شوئی بين، و حزب استقلال طلب دمکراتيک پيشرو او، بد شده بود.

مراسم تحليف ما يينگ جئون، رئيس جمهوری منتخب تايوان، و آقای سيو، شريک وی در مبارزات انتخاباتی، ماه آينده در تايپه برگزار ميشود. پيروزی چشمگير آنان در انتخابات ماه مارس ، معرف قولی است که در مورد برقراری مناسبات نزديک تر اقتصادی با چين داده اند.

اختلافات سياسی دو طرف مانع از آن بوده است که برغم گسترش مناسبات اقتصادی ، تماس هائی در سطح بالا بين رهبران چين و تايوان انجام گيرد.

چين، تايوان را جزيره ای ياغی اما بخشی از خاک خود ميداند ، و تهديد کرده است که در واکنش به اقدامی رسمی از سوی تايوان برای اعلام استقلال، به زور متوسل ميشود.

XS
SM
MD
LG