لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

امبکی با ماموريت ميانجيگری بين موگابه و رهبران اپوزيسيون وارد زيمبابوه شد


" hspace=2 src="/persian/images/ap_zimbabwe_mugabe_mbeki_12apr08_eng_175.jpg" width=191 align=left vspace=2 border=0>تابو امبکی رئيس جمهوری آفريقای جنوبی امروز، شنبه، وارد حراره پايتخت زيمبابوه شد تا با رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه در باره بحران پس از انتخابات رياست جمهوری آن کشور مذاکره کند.

ملاقات آقای امبکی با همتای زيمبابوه ای اش، پيش از شرکت در اجلاس فوق العاده سران جامعه عمران آفريقائی در زامبيا انجام ميگيرد، که برای تبادل نظر در باره بحران زيمبابوه تدارک ديده شده است.

آقای امبکی پس از مذاکره با آقای موگابه گفت تصور نميکند بن بست انتخابات رياست جمهوری زيمبابوه به مرحله ای بحرانی رسيده باشد. وی مجددا خواستار صبوری شد و گفت مردم بهتر است تا اعلام نتايج انتخابات شکيبائی بخرج دهند.

آقای امباکی سال گذشته توسط اين جامعه چهارده کشوری برای ميانجيگری بين آقای موگابه و رهبران اپوزيسيون زيمبابوه برگزيده شد.

وسائل ارتباط جمعی دولتی زيمابوه روز جمعه اعلام کردند که آقای موگابه در اجلاس سران جامعه عمران آفريقائی شرکت نميکند، اما هياتی از وزيران را بجای خود اعزام خواهد کرد.

مورگان چانگرای، رهبر حزب اصلی اپوزيسيون در زيمبابوه، موسوم به جنبش اصلاحات دمکراتيک، در اين اجلاس شرکت خواهد کرد.

کميسيون انتخاباتی زيمبابوه هنوز پس از گذشت دو هفته نتايج انتخابات بيست و نهم مارس رياست جمهوری را اعلام نکرده است.

شمارش های مستقل گويای شکست آقای موگابه است، اما انتخابات مرحله دوم نيز ضروری بنظر ميرسد زيرا هيچيک از دو طرف بيش از پنجاه درصد آرا را کسب نکرده اند، که برای پيروزی در مرحله اول لازم است.

جنبش اصلاحات دمکراتيک ميگويد بدون شک آقای چانگرای آقای موگابه را شکست داده است و به مرحله دوم رای گيری نمی رود.

تندائی بيتی رهبر اين جنبش که در پايختت زامبيا با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت ارتش زيمبابوه کنترل کشور را بدست گرفته است، و خواستار آن شد که جامعه عمران آفريقائی عليه ديکتاتوری موگابه عمل کند.

يک قاضی ديوانعالی زيمبابوه گفته است حکم خود را در مورد درخواستی که اپوزيسيون برای اعلام نتايج انتخابات داده بود روز دوشنبه صادر ميکند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه گفت رهبران جامعه عمران آفريقائی بايد از کميسيون انتخابات زيمبابوه بخواهند که نتايج انتخابات را بدون هيچگونه تاخيری اعلام کند. وی گفت رهبران اين جامعه بايد در مقابل گزارشهای موثق حاکی از خشونت و ارعاب دولت عليه حاميان اپوزيسيون واکنش نشان بدهند.

جنبش اصلاحات دمکراتيک، برای اعتراض به اعلام نشدن نتايج انتخابات خواستار اعتصاب و تظاهراتی عمومی از روز سه شنبه ببعد شده است. اما پليس روز جمعه اجتماعات را منع کرد و گفت که اين منع را بلافاصله به اجرا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG