لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

خبرهايی از ایران


بنا به گزارش پایگاه خبری نیروی انتظامی، ماموران کلانتری ولنجک، ۶۷ نفر را در یک پارتی شبانه دستگیر کردند. بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس، شب گذشته در پی دریافت خبر از مخبران محلی، مبنی بر مجلس پارتی شبانه، در خیابان مقدس اردبیلی ، ماموران انتظامی به همراه ماموران یگان امداد و پلیس امنیت عمومی در محل حاضر شده، و ۳۱ نفر دختر و ۳۶ پسر را دستگیر و به اداره مفاسد اخلاقی منتقل کردند. بنابر این گزارش، تعدادی مشروبات الکلی نیز در این میهمانی کشف و ضبط شده است.

اعدام دو روحانی اهل سنت در سحرگاه چهارشنبه گذشته، از سوی دادگستری استان سیستان و بلوچستان تایید شد. مولوی عبدالقدوس ملازهی و مولوی محمد یوسف سهرابی دو روحانی اهل سنت که در زاهدان اعدام شدند، آذرماه گذشته در جریان حمله نیروهای امنیتی به مدرسه علمیه شاه جمال بازداشت شدند. در اطلاعیه ایی که از سوی دادگستری این استان در تلویزیون محلی شبکه سیستان و بلوچستان منتشر شده، از روحانیون اعدام شده اهل سنت، به عنوان مولوی نما و اخلالگران امنیت اجتماعی یاد شده، که قصد ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی را داشتند.

در همین حال پایگاه خبری موکریان، از بازداشت دهها تن از اهالی روستای داراب از توابع شهرستان دالاهو خبر میدهد، بنا بر این گزارش، در پی مراجعه ماموران نیروی انتظامی به منزل ملاحسین دارابی، روحانی روستای داراب، و امتناع وی از همراهی با ماموران، اهالی روستا برای حمایت از وی با ماموران درگیر شده و مانع از بازداشت وی شدند. این گزارش می افزاید چند ساعت پس از این درگیری، نیروهای انتظامی به همراه یگان ویژه به روستا بازگشته، و دهها تن از اهالی داراب را دستگیر و بازداشت نمودند.

بنا به گزارشهای رسیده، رقیه علیزاده، همسر آقای عباس لسانی، زندانیِ سیاسیِ آذربایجانی، بامداد شنبه بیست و چهارم فروردین ماه، از طرف اداره اطلاعات شهرستان اردبیل، بدون ارائه حکم جلب دستگیر شده، و تاکنون اجازه برقراری هیچگونه تماسی با وکیل و خانواده ، به وی داده نشده است. بنا بر این گزارش، طی روزهای گذشته، اداره اطلاعات اردبیل، خانم لسانی را تهدید کرده بود که در مورد وضعیت همسرش در زندان، نباید با رسانه ها و فعالان حقوق بشر صحبت کند.

سازمان میراث فرهنگی ایران، به دلیل آنچه آن را اهانت به مسئولان نظام خوانده، از چهار روزنامه نگار شکایت کرد، بنا به گزارشهای موجود، این چهار روزنامه نگار از اعضای تحریریه روزنامه های کارگزاران، سرمایه، تهران امروز، و اعتماد ملی هستند ، پرونده این روزنامه نگاران هم اکنون در مرحله تفهیم اتهام است، و برای یکی از آنان قرار التزام ده میلیون تومانی صادر شده است. این چهار روزنامه نگار، سال گذشته، گزارشهایی در خصوص تغییرات وسیع مدیریتی در سازمان میراث فرهنگی منتشر کرده اند که گفته می شود مبنای شکایت سازمان میراث فرهنگی است. . در همین حال گزارش میرسد، بهرام آبتین، مسئول کانون فرهنگی لر بختیاری، و فعال میراث فرهنگی و طبیعی، که روز پنجشنبه مقابل سفارت امارات متحده عربی در تهران دستگیر شده، روز گذشته به زندان اوین منتقل شده است. بهرام آبتین، در اعتراض به ادعای کشور امارات متحده مبنی بر مالکیت جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس مقابل سفارت امارات دستگیر شده است.

در همین حال سازمان گزارشگران بدون مرز، روز گذشته، دستگیریِ وبلاگنویس و روزنامه نگار ، اسماعیل جعفری را محکوم کرد و از مقامهای جمهوری اسلامی خواست، اتهامات و دلایل این دستگیری را روشن کنند، اسماعیل جعفری در روز ۱۹ فروردین به هنگام پوشش خبری تظاهرات دهها کارگر اخراجیِ شرکت ایران صدرا، در برابر استانداری بوشهر به همراه دو روزنامه نگار دیگر بازداشت شده است. این روزنامه نگاران چند ساعت بعد آزاد شدند، ولی مقامهای مسئول دستگیری آنها را تکذیب کردند.

کمیته انضباطیِ دانشگاه علامه طباطبایی برای ۱۳ نفر از دانشجویان این دانشگاه ، احکام تعلیق از تحصیل صادر کرده است. در همین حال گزارش میرسد، وزیر علوم، محمد مهدی زاهدی، سهمیه بندی جنسیتی و گزینشیِ اخلاقی در دانشگاهها را مجاز دانسته است. وی در جمع اعضای هیلت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و سبزوار، خاطرنشان کرده است، در صورتیکه دانشگاهها احساس کنند در رشته ای ترکیبِ جنسیتی خاصی باید لحاظ شود، آن را به سازمان سنجش اعلام کنند تا سازمان بر اساس آن، اقدام به پذیرش دانشجو کند. بنا بر این گزارش در حالی نظر موافقش را با سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاهها اعلام می کند که چند روز پیش، هفتصد دانشجو و فعال حقوق زنان با امضای بیانیه ایی نسبت به اعمال سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاهها اعتراض کرده، و آن را ادامه سیاستهای پدرسالارانه در جهت محدود کردن زنان ایرانی برای ورود به دانشگاهها خواندند.

XS
SM
MD
LG