لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

رییس جمهوری چین: مساله تبت مقوله ای است که چین به تنهائی باید آنرا حل کند


رییس جمهوری چین می گوید تبت یک مساله حقوق بشر نیست، مقوله ای است که چین به تنهائی باید آنرا حل کند.

بگزارش خبرگزاری شین هوا، هو جیانتائو این نظر را روز شنبه در دیداری با کوین رود نخست وزیر استرالیا ابراز داشت و گفت منافشه چین با پیروان دالائی لاما رهبر روحانی تبعیدی تبت یک مشکل رفتاری و اخلاقی، مذهبی یا حقوق بشری نیست.

هو گفت مساله ای که وجود دارد این است که یا باید وحدت ملی را حفظ کرد یا کشور تجزیه شود.

در این میان، پلیس چین ۹ راهب بودائی تبتی را در ارتباط با حادثه بمب گذاری در یک ساختمان دولتی در روز ۲۳ مارس بازداشت کرد.

در گزارشی که شین هوا منتشر کرده است به تلفات یا خسارات ناشی از بمب گذاری اشاره ای نمی شود.

در همین حال، صدها تبعیدی تبتی در پیشاپیش ورود مشعل المپیک به پایتخت هند ، در یک راه پیمائی اعتراضی در خیابان های دهلی نو شرکت کردند.

در پیونگ یانگ، کمیته المپیک کره شمالی کسانی را که در امتداد مسیر مشعل تظاهرات اعتراض آمیزی براه می اندازند " نیروهای اخلالگر" نامید و محکوم کرد. مشعل قرار است روز ۲۸ آوریل به پایتخت کره شمالی برسد.

دررویدادی دیگر، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قول داده است بار دیگر با دالائی لاما ملاقات کند و از چین خواسته است مساله تبت را از راه گفت و شنود حل کند.

مرکل در جریان دیدار یعدی رهبر روحانی تبت از آلمان در ماه مه در امریکای لاتین خواهد بود، اما او به یک روزنامه آلمانی گفت در فرصتی دیگر با وی ملاقات خواهد کرد.

آخرین دیدار آنها موجب سردی مناسبات بین آلمان و چین شد.

پیشتر در روز جمعه، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا و فرانک - والتر اشتاین می یر همتای آلمانی او از چین خواستند از نگرانی های بین المللی نسبت به وضعیت حقوق بشر در آن کشور در پی ناآرامی های اخیر بکاهد. آنها به پکن توصیه کردند اجازه دهد تعداد بیشتری از روزنامه نگاران خارجی و دیپلمات ها از منطقه تبت دیدن کنند.

چین ماه پیش سرکوب خشونت بار تظاهرات طرفداران تبت را آغاز کرد. رهبران تبعیدی تبت می گویند از نیمه مارس حدود ۱۴۰ نفر کشته شده اند. چین می گویند با خویشتداری عمل کرده است ، و شورشیان تبت را مسئول بسیاری از حملات می داند. پکن می گوید در جریان ناآرامی ها حدود ۲۰ نفر جانسپردند.

XS
SM
MD
LG