لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

مائوئيست ها در انتخابات مجلس موسسان در نپال پيشتازی غيرمنتظره ای داشته اند


نتايج مقدماتی از انتخابات مجلس ويژه ای در نپال ، که می تواند به تدوين قانون اساسی جديدی برای آن کشور منجر شود، از پيشتازی غير منتظره مائوئيست های سابقا شورشی حکايت دارد.

مقامات انتخاباتی ميگويند مائوئيست ها کرسی های يازده حوزه از بيست حوزه ای را برده اند که نتايج شمارش آرای آنها به انجام رسيده است، و يکی از کرسی ها نيز به پراچاندا رهبر مائوئيست تعلق گرفته است.

مقامات همچنين ميگويند مائوئيست ها در قريب نيمی از صد و بيست حوزه ای که شمارش آرای آنها ادامه دارد پيشتازند.

صدها نفر از حاميان مائويست ها امروز، شنبه، در کاتماندو، پايتخت، با سردادن شعارهای مائوئيستی و حمل پرچم های حزبی با علائم داس و چکش، پيشتازی اوليه خود را جشن گرفتند.

انتظار ميرود شمارش آرا در تمامی دويست و چهل حوزه انتخاباتی ، و اعلام نتايج قطعی ، چند هفته طول بکشد. حاصل اين انتخابات، تشکيل مجلسی ويژه ، نظير يک مجلس موسسان خواهد بود که پيش بينی شده است می تواند پادشاهی هندو ها را در نپال منقرض کند.

پيشتازی مقدماتی مائوئيست ها آنها را فعلا از دو رقيب اصلی شان، يکی حزب کمونيست موسوم به يو ام ال نپال، و ديگری ، حزب کنگره نپال، جلو انداخته است.

جيمی کارتر رئيس جمهوری پيشين آمريکا، که يکی از ناظران ارشد در اين انتخابات بود ، ميگويد رای گيری روز پنجشنبه ، آزاد و منصفانه انجام گرفت ، هرچند که در چند مورد نيز اشتباهاتی ديده ميشد. اما داماسو مقبول ، رئيس گروههای آسيائی نظارت ميگويد اعلام آزادی و منصفانه بودن انتخابات بايد به هنگامی موکول شود که رای گيری مجدد در حوزه های درگير با اشتباهات و مشکلات انجام بگيرد، و شمارش آرا تکميل شده باشد.

مقامات نپالی و ناظران بين المللی ميگويند اين نخستين انتخابات نپال در نه سال گذشته ، در مجموع، در جو و محيطی مسالمت آميز برگزاز شد، هرچند که با چند مورد خشونت و بی قانونی نيز همراه بود.

. خشونت های پراکنده در روز رای گيری به کشته شدن دو نفر، از جمله يک کانديدا منجر شد . دست کم هشت نفر نيز در خشونت های دوران مبارزات انتخاباتی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG