لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

پرزيدنت بوش: اگر ايران راه نادرست را انتخاب کند آمريکا برای حفظ منافع خود و عراق وارد عمل خواهد شد


پرزيدنت بوش: اگر ايران راه نادرست را انتخاب کند آمريکا برای حفظ منافع خود و عراق وارد عمل خواهد شد

پرزیدنت بوش در سخنانی که پشتیبانی آمريکا را از عراقی که بتواند از مردم خود حفاظت کند، از نظر اقتصادی روی پایش بایستد و مسئولیت امور سیاسی خود را بر عهده بگیرد تکرار می کرد، پیامی هم برای ایران داشت، او گفت :
***** رژیم تهران نیز گزینه ای دارد. می تواند با همسایگانش در صلح بسر برد، و از مناسبات نیرومند اقتصادی، فرهنگی و مذهبی برخوردار شود. یا می تواند به مسلح ساختن و آموزش گروه های ستیزه گر غیر قانونی و دادن پول به آنها، که مردم عراق را بوحشت می اندازند و آنان را علیه ایران تحریک می کنند، ادامه دهد. اگر ایران راه درست را برگزیند، آمريکا برقراری مناسبات ویژه بین ایران و عراق را تشویق خواهد کرد. و اگر انتخابی نادرست انجام دهد، آمريکا برای حفاظت از منافع و سربازان خود و شریکان عراقی اش ، وارد عمل خواهد شد.

آقای بوش گفت یک عراق باثبات، موفق و مستقل بسود منافع استراتژیک ملت های عرب و تمام کسانی است که در آرزوی برقراری صلح در خاورمیانه هستند. او گفت چنین پدیده ای همچنین بنفع مصالح ملی آمريکا خواهد بود، و افزود :
***** عراق نقطه تلاقی دو بزرگترین تهدیدی است که در این قرن رو در روی آمريکا قرار دارد - القاعده و ایران. اگر ما در آنجا شکست بخوریم، القاعده مدعی یک پیروزی تبلیغاتی با ابعادی بسیار عظیم خواهد شد. و می تواند بار دیگر پناهگاهی امن در عراق بدست آورد و از آنجا به ایالات متحده، دوستان و متحدان ما حمله کند. ایران برای پر کردن خلاء در عراق دست بکار خواهد شد، و شکست ما رهبران افراطی آنرا جسور خواهد کرد و بر جاه طلبی های آنها برای استیلا بر منطقه دامن خواهد زد.

آقای بوش گفت از سوی دیگر، اگر عراق در تبدیل شدن به یک ملت باثبات و دمکراتیک موفق شود، ضربه ای تاریخی بر حرکت جهانی تروریسم وارد خواهد آمد و شکستی جدی برای ایران خواهد بود، و نشان خواهد داد که مردم معتدل عرب و شیعه ایدئولوژی القاعده و ایدئولوژی رژیم افراطی ایران را رد می کنند.

XS
SM
MD
LG