لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

زندانی سودانی در گوانتانامو می گويد دادگاه نظامی خود را تحريم خواهد کرد


یک تروریست مظنون سودانی که در بازداشتگاه نظامی آمريکا در خلیج گوانتانامو زندانی است، اعلام کرده است یک دادگاه نظامی را که قرار است او را به اتهام ارتکاب جرائم جنگی محاکمه کند، تحریم خواهد کرد.

ابراهیم القوسی روز پنجشنبه در یک جلسه پیش از محاکمه دادگاه را بعنوان یک محکمه ساختگی و فرمایشی رد کرد و آنرا متهم ساخت که او را از حقوق قانونی اش محروم می کند. یک بازداشتی دیگر روز چهارشنبه اعلامیه مشابهی صادر کرده بود.

قوسی به فراهم آوردن امکانات برای فعالیت های تروریستی و توطئه چینی متهم بوده است. دادستان های نظامی می گویند او تا زمان دستگیری بوسیله نیروهای آمريکائی در دسامبر ۲۰۰۱، بعنوان دستیار شخصی اوسامه بن لادن در افغانستان کار می کرد. قوسی این اتهام را تکذیب می کند. او روز پنجشنبه بیانیه ای قرائت کرد که بن لادن را تحسین می کند و می گوید او با حمله به آمريکا در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ موفقیت بزرگی بدست آورد. قوسی گفت آن حملات آنچه او آنرا "دو روئی" ادعاهای آمريکا که خود را سرزمین عدالت می نامد، توصیف کرد، بر ملا ساخت.

در جریان جلسه دادگاه، قوسی پیشنهاد تعیین یک وکیل مدافع برای وی را رد کرد و گفت او نماینده خودش خواهد بود. قوسی در صورت اثبات جرم با حبس ابد روبرو خواهد شد.

در گوانتانامو حدود ۲۷۵ مرد به ظن تروریسم یا ارتباط با القاعده و طالبان زندانی هستند.

در رویدادی دیگر، مقامات گوانتانامو یک وکیل مدافع را از دادن مطالب خواندنی به یک بازداشتی کانادائی ممنوع ساختند. وکیل مدافع می گوید او سناریوی فیلم "ارباب حلقه ها" را به زندانی ۲۱ ساله داد تا اعتمادش را بدست آورد. ارتش آمريکا می گوید وکیل مدافع مقررات ممنوعیت فراهم آورن مواد و مطالبی برای بازداشت شدگان را که ارتباطی به دفاع از آنها ندارد، نقض کرد.

XS
SM
MD
LG