لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

مائوئيست ها درانتخابات سرنوشت ساز برای نظام سلطنتی نپال بهتراز پيش بينی ها عمل کردند


مقامات نپالی شمارش آرای انتخابات مجلس ويژه ای را انجام را انجام ميدهند که احتمالا ضمن تدوين يک قانون اساسی جديد، نظام سلطنتی را در آن کشور منقرض خواهد کرد.

نخستين نتيجه حاصل از شمارش آرا که امروز، جمعه، اعلام شد نشان ميدهد يک کرسی در کاتماندو، پايتخت نپال، به حزب ميانه رو کنگره نپال تعلق گرفته است که حزب گريجا پراساد کوئيرالا نخست وزير آن کشور است. اين کرسی مظهر نمايندگی حوزه ای است که رای گيری در آنجا کامپيوتری بود، و شمارش فوری آراء را امکان پذير ساخت. در اکثر ديگر حوزها، رای دهندگان رای کتبی دادند.

نتايج مقدماتی همچنين از پيشتازی حزب کنگره نپال در بيش از نيمی از حوزه های رای گيری حکايت دارد. در همين حال بنظر ميرسد که مائوئيست ها در بعضی حوزه های شهری بهتر ا ز انچه که انتظار ميرفت عمل کرده اند.

انتظار نمی رود نتايج قطعی زودتر از چند هفته ديگر روشن شود.

مقامات با توجه به مشکلات رفت و آمد به مناطق کوهستانی و صعب العبور صندوق های آرای اين مناطق را برای شمارش با هلی کوپتر به پايتخت آورده اند. آوردن صندوق ها از بعضی روستاهای دور دست نيز توسط باربران انجام ميگيرد.

ميليون ها نپالی در انتخاب اين مجلس که ششصد و يک کرسی خواهد داشت شرکت کردند. مقامات ميگويند قريب شصت درصد افراد واجد شرايط رای دادن، در رای گيری ديروز شرکت داشتند.

وسائل ارتباط جمعی و ناظران نپالی ميگويند رای گيری در اغلب حوزه ها در جو و محيطی مسالمتآميز انجام گرفت، اما خشونت های پراکنده ای نيز رخ داد که به کشته شدن دو نفر، از جمله يک کانديدا منجر شد.

ناظران بين المللی هنوز قضاوت نکرده اند، اما کميسيون انتخاباتی ميگويد تجديد رای گيری در سی و سه حوزه از بيست هزار حوزه رای گيری، به سبب اختلال هائی که در جريان خشونت ها رخ داد، ضروری است . خشونت های دوران مبارزات انتخاباتی نيز دست کم هشت کشته بجا گذاشت.

ناظران ميگويند نپال اکنون با چالش های ناشی از سيستم پيچيده نتيجه گيری از شمارش آرا روبروست . در بعضی از حوزه ها، کرسی ها بطور نسبی به کانديداهای حزبی تعلق ميگيرد، حال آنکه در حوزهای ديگر کانديدائی برنده شناخته ميشود که بيشترين رای را آورده باشد. ناظران ميگويند چالش ديگر کسب موافقت تمامی احزاب به قبول نتايج حاصل از انتخابات است.

XS
SM
MD
LG