لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

رئيس المپيک ميگويدمسابقات پکن برغم بحران تظاهرات برگزارميشود


رئيس کميته بين المللی المپيک می گويد مسابقات و بازيهای وزرشی پکن به رغم بحران ناشی از چندين روز تظاهرات و اعتراض های ضد چينی، که آئين های بين المللی حمل مشعل المپيک را تحت الشعاع قرارداد، برگزار خواهد شد.

ژاک روگ که امروز، پنجشنبه، در آستانه جلسه ای از مقامات ارشد اين کميته در پکن صحبت ميکرد گفت کميته از اينکه تظاهرات و اعتراضات به اختلال در برنامه های حمل مشعل در لندن و پاريس منجر شد متاسف است.

آقای روگ گفت آئين روز چهارشنبه حمل مشعل در سانفرانسيسکو بهتر برگزار شد اما دربرگيرنده خوشحالی و شادمانی هائی نبود که برای چنين آئينی تدارک ديده شده بود.

وی از رهبران کميته های ملی المپيک خواست ورزشکاران خود را از برنامه ريزی های خوب برای مسابقات و بازيهای ورزشی المپيک در پکن مطمئن کنند، و تاکيد کرد که در هيچيک از آئين ها و مسابقات و بازيهای پکن اجازه برگزاری تظاهرات داده نخواهد شد.

رئيس کميته بين المللی المپيک در عين حال از چين نيز خواستار اجرای کامل قانونی شد که قرار بوده است آزادی وسائل ارتباط جمعی را تضمين کند.

نارضائی های ناشی از رفتار چين با تبت و ديگر مسائل مرتبط با حقوق بشر، مسير عبور بين المللی مشعل المپيک را به صحنه تظاهرات ضد چين مبدل ساخته است.

در سانفرانسيسکو مقامات مجبور شدند برای جلوگيری از تکرار برخوردهائی که در لندن و پاريس رخ داد، و ناخشنودی معترضين و تماشاگران را برانگيخت، مسيری را که برای عبور مشعل تدارک ديده بودند، عوض و کوتاه کنند.

سافرانسيسکو، محل سکونت بزرگترين جامعه آمريکائيان چينی تبار است.

مقصد بعدی مشعل المپيک بوئنوس آيرس در آرژانتين است که فعالان برگزاری تظاهراتی ديگر را در آنجا تدارک ديده اند.

در همين حال دفتر گوردون براون نخست وزير بريتانيا ميگويد وی در آئين افتتاحيه مسابقات و بازيهای المپيک پکن شرکت نميکند، و انگلا مرکل صدر اعظم آلمان نيز گفته است برنامه ای برای شرکت در اين آئين ندارد.

پرزينت بوش برای نرفتن به مراسم افتتاحيه و اعتراض به سرکوبی های چين در تبت زير فشار قرار گرفته است اما برنامه وی برای حضور در مراسم به قوت خود باقی است.

XS
SM
MD
LG