لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

چين درخواست مقام حقوق بشر سازمان ملل را برای سفر به تبت رد کرده است


چين درخواست مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد را برای سفر به تبت بمنظور بررسی اعتراضات ضد چين در آنجا رد کرده است.

يک سخنگوی لوئيز آربور، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، بنقل از مقامات چينی می گويد چنين ديداری در حال حاضر مناسب نيست. وی افزود مقامات می گويند آنها از سفر آربور در تاريخ ديگری که برای هردو طرف مناسب باشد، استقبال خواهند کرد.

سوای تورهای تحت نظر برای روزنامه نگاران و ديپلمات ها، چين راه های ورود به تبت را مسدود کرده و از زمان سرکوب اعتراضات در ماه مارس، دسترسی به منطقه هيماليا و ديگر نواحی تبت را محدود ساخته است.

قرار بود محدوديت ها در اوئل ماه مه لغو شود، اما گزارش آسوشيتد پرس حاکی است که چين آن تصميم را تغيير داده و ممکن است بازهم بتاخير بياندارد.

بنا به اين گزارش، به آژانس های مسافرتی گفته شده است ترتيب دادن مسافرت به تبت در اوائل ماه مه را متوقف سازند. قرار است در آن زمان مشعل المپيک به منطقه هيماليا برسد.

يک سخنگوی وزارت امور خارجه چنين تاخيری را تکذيب نکرد، اما تاکيد کرد که دولت انتصابی چين در تبت برای بازگردان وضع بحال عادی اقدامات ويژه ای بعمل می آورد.

گروه مبارزه بين المللی برای تبت، مستقر در آمريکا، می گويد گزارش های معتبری دريافت کرده که امکا ن دارد راه های ورود به تبت تا پس از برگزاری بازيهای المپيک، که روز سوم شهريورماه پايان می گيرد، دوباره باز نشود.

دولت تبعيد در تبت می گويد در جريان چهار هفته اعتراض بالغ به ۱۵۰ تبتی کشته شده اند. مقامات چينی می گويند حدود ۲۰ «بی گناه» در لهاسا جانسپردند، اما نگفته اند که آيا روز ۲۴ اسفندماه افراد ديگری نيز کشته شدند يا نه.

XS
SM
MD
LG