لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

ترکيه: ۱۳ شورشی کرد در شرق ترکيه در نبرد با سربازان کشته شدند


مقامات ترکيه می گويند سربازان در جريان نبردهايی که بامداد امروز (پنجشنبه) در گرفت، ۱۳ شورشی کرد را کشتند. به گفته آنها، سربازان ۱۱ شورشی عضو حزب کارگران کردستان را در استان تونسلی کشتند. دو شورشی ديگر در استان ديار بکر کشته شدند..

خبرگزاری آناتولی گزارش می دهد سربازان به عمليات امنيتی عليه حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک.) در منطقه ادامه می دهند. حزب در باره اين گزارش اظهار نظر نکرده است.

در اين ميان، يک دادگاه ترکيه روز پنجشنبه ليلی زانا، سياستمدار کرد را بجرم نقض قوانين ضد تروريسم کشور، به دو سال زندان محکوم کرد.

زانا، قانونگذار سابق، متهم بود که سال پيش در يک جشن کردها، با احترام در باره عبدالله اوجالان، رهبر زندانی شورشيان کرد، سخن گفته است. او پيشتر، بدليل ارتباط با پ. ک. ک. به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود. پارلمان اروپا در سال ۱۹۹۵ جايزه ساخاروف برای حقوق بشر را بخاطر فعاليت در پيشبرد حقوق کردها به زانا اهدا کرد.

پ. ک. ک. نزديک ۲۵ سال است برای خودمختاری در جنوب شرقی ترکيه با دولت مرکزی می جنگد؛ جنگی که در جريان آن تا کنون بيش از ۳۰,۰۰۰ نفر کشته شده اند. ترکيه، ايالات متحده و کشورهای ديگر، پ. ک. ک. را يک گروه تروريستی اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG