لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

شهرک صدر به صحنه درگيری ميان نيروهای آمريکايی و شبه نظاميان مقتدا صدر تبديل شده


پليس عراق می گويد در يکی از حملات امروز نيروهای آمريکايی به شهرک صدر پنج نفر بر اثر شليک موشک از يک هلی کوپتر کشته و شش نفر ديگر مجروح شده اند. ارتش آمريکا در عراق امروز گفت که شب گذشته با موشک چهار فرد مسلح را که بسوی سربازان تيراندازی می کردند کشته اند. همين منبع می افزايد اين افراد در صدد ايجاد راهبندهای بتونی در اطراف يک پست بازرسی بودند.

بنا به گزارش آسوشيتدپرس پليس عراق دو تن از کشته شدگان را دو برادر هفت ساله و نه ساله معرفی کرده است.

ديروز (چهارشنبه) در پنجمين سالگرد سقوط بغداد بدست نيروهای آمريکا دست کم بيست و دو نفر از جمله سه کودک کشته شدند. ارتش آمريکا نيز از کشته شدن شش سرباز اين کشور در روز گذشته خبر می دهد که رقم تلفات نيروهای آمريکايی از روز يکشنبه تا امروز را به هفده نفر می رساند.

تلاش نيروهای عراقی و آمريکايی بر آن است که ستيزه گران را تا حد ممکن از شعاع برد موشکهايی که منطقه سبز را می توانند هدف قرار دهند دور کنند.

در همين حال با بالا گرفتن درگيری ها در شهرک صدر بسياری از سکنه در حال ترک آن منطقه هستند.

يکی از شهروندان، بنام نوال عباس، در پاسخ به اينکه چرا شهر را ترک می کند گفت، به خاطر بمبارانها، زيرا خانه اش در خيابان اصلی قرار دارد. شهروند ديگری گفت شهرک صدر از همه سو محاصره شده است.

در همين حال پرزيدنت بوش امروز (پنجشنبه) در واشنگتن اعلام کرد که تصميم گرفته است تا خروج بيشتر سربازان آمريکايی از عراق را بعد از ماه ژوئيه متوقف کند. و بدين ترتيب اين احتمال وجود دارد که به هنگام بر سر کار آمدن رئيس جمهوری جديد در آمريکا حدود ۱۴۰,۰۰۰ سرباز آمريکايی در منطقه جنگی در عراق باشند.

رئيس جمهوری آمريکا همچنين اعلام کرده است که طول مدت ماموريت سربازان در عراق و افغانستان از پانزده ماه به دوازده ماه تقليل می يابد اما اين تصميم لزوماً در مورد سربازانی که در حال حاضر در مأموريت عراق بسر می برند بمورد اجرا گذاشته نخواهد شد.

تصميمات پرزيدنت بوش بر اساس پيشنهاد های ارائه شده از سوی دو تن از مقامات ارشد آمريکا در عراق ژنرال ديويد پترياس فرمانده نيروهای آمريکا در آن کشور و رايان کراکر سفير آمريکا در بغداد صورت می گيرد که در دو روز گذشته به کنگره آمريکا گفته اند که به دليل شکننده بودن اوضاع در عراق در حال حاضر زمان برای سخن گفتن از خروج بيشتر نيروها در آينده مناسب نيست.

گزارش ارزيابی مقامات ارشد آمريکا در عراق با واکنش بعضی از شهروندان عراقی روبرو شده و خدير عباس يکی از سکنه ی بغداد در اينباره می گويد چنين بنظر می رسد که نيروهای آمريکايی مدتی طولانی در عراق باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG