لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

ژنرال پتريوس و رايان کراکر در کنگره آمريکا از ادامه نفوذ مخرب ايران در عراق گفتند


فرمانده ارشد نظامی و سفیر آمريکا در عراق در توضیحاتی در سنای آمريکا گفتند دستآوردهای اخیر در وضعیت امنیتی در عراق مهم است، اما قابل برگشت است.

ژنرال دیوید پتریوس و همچنين رایان کراکر، هردو گفتند تهدید القاعده در عراق کاهش یافته ولی از بین نرفته است، از خشونت قومی و فرقه ای کاسته شده، اما می تواند دوباره شدت بگیرد، بویژه اگر اقدامات بازیگران خارجی به آن دامن بزند. و هردو از ادامه نفوذ مخرب ایران در عراق سخن گفتند.

ژنرال پتریوس گفت ایران از طریق نیروی قدس، - یک ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، - به شبه نظامیان افراطی شیعه، معروف به گروه های ویژه، پول، آموزش و اسلحه می دهد و آنها را هدایت می کند. گروه های ویژه اخیرأ با نیروهای عراقی و ائتلاف در بغداد و بصره درگیر شدند.

ژنرال پتریوس گفت این موضوع رفتار بدخواهانه ایران در عراق را برجسته می سازد و افزود:
***** گروه های ویژه، سرخود و بدون کنترل، بزرگترین تهدید دراز مدت برای دوام و ثبات یک عراق دمکراتیک هستند.

ژنرال پتریوس گفت رهبران عراق و ائتلاف بارها علاقه خود را به پای بندی ایران به قولی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری برای متوقف ساختن حمایت از گروه های ویژه داد، تکرار کرده اند. اما، به گفته ژنرال پتریوس، فعالیت های شریرانه نیروی قدس ادامه یافته است.

رایان کراکر سفیر آمريکا در عراق گفت: ایالات متحده بیش از همیشه از چگونگی کار این شبکه ها و حامیان آنها در سپاه قدس آگاهی دارد، و یاد آور شد:
***** ما فعالانه به ریشه کن ساختن و نابود کردن آنها ادامه خواهیم داد. در همین حال، ما از مناسبات سازنده بین ایران و عراق پشتیبانی می کنیم و در یک روند سه جانبه برای بحث در باره وضعیت امنیتی در عراق شرکت داریم. ایران باید یکی را انتخاب کند.

کراکر گفت: اگر آمريکا نتواند دستآوردهای خود در عراق را تقویت کند، القاعده، و ایران، سود خواهند برد. وی اظهار داشت ایران آشکارا گفته است هر خلائی را در عراق پر خواهد کرد، شبه نظامیان شیعه بار دیگر ابراز وجود خواهند کرد، مردم عراق در مقیاسی ورای آنچه تا کنون دیده ایم آسیب خواهند دید و رنج خواهند کشید. و دامنه مناقشه می تواند با پیامدهایی ویران کننده برای منطقه و جهان به همسایگان عراق کشیده شود.

XS
SM
MD
LG