لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

دولت در تبعيد تبت: روز دوشنبه ۷۰ راهب در لهاسا دستگير شده اند


دولت در تبعيد تبت می گويد روز دوشنبه حدود ۷۰ راهب يک صومعه بودائی در لهاسا، پايتخت تبت، در ارتباط با شرکت در اعتراضات ماه گذشته دستگير شدند.

اطلاعيه ای که در وب سايت دولت منتشر شده است می گويد راهبان صومعه «راموچ» در خانه های خود زندانی شدند.

اطلاعيه حاکی است که صومعه های بودائی در ديگر مناطق تبتی در چين نيز نخست محدوديت های شديد قرار دارند و احتمال می رود افراد ديگری نيز دستگير شوند.

گزارش خبرگزاری رسمی شين هوا بنقل از مقام ارشد منطقه تبتی « گانان» در غرب چين حاکی است که ۱۷۰ راهب به ظن در گيری در شورش در بازداشت موقف بسر می برند.

شين هوا می گويد مقامات امنيتی چين بيش از دو هزار نفر، از جمله ۵۱۹ راهب، را در ارتباط با مشارکت در شورش های ماه گذشته در شمال غربی چين دستگير کردند، اما اکثر آنها آزاد شده اند.

خبر دستگيری ها در حالی منتشر می شود که يک گروه از راهبان بودائی تبتی امروز (چهارشنبه) گشتی را که رسانه های دولتی در استان «گانسو» ترتيب داده بودن برهم زدند.

خبرنگار خارجی رويترز، که در گشت حضور داشت، به صدای آمريکا می گويد راهبان در حالی که پرچم تبت را در دست داشتند و شعار می دادند به يک محوطه باز در صومعه لابرانگ در گانسو هجوم بردند.

به گفته او برخی از آنها بنظر می رسيد بسيار احساساتی شده بودند و می گفتند لازم است دالائی لاما به تبت باز گردد. راهبان گفتند آنها استقلال نمی خواهند، بلکه خواهان حقوق انسانی بيشتری هستند.

XS
SM
MD
LG