لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

کره شمالی از توافق با آمريکا درمورد معامله مرتبط با اعلام برنامه اتمی خود خبر ميدهد


کره شمالی ميگويد با آمريکا در مورد آنچه که پيونگ يانگ در ازای اعلام فعاليت های اتمی خود دريافت خواهد کرد به توافق رسيده است.

وزارت امورخارجه کره شمالی در اعلاميه ای که امروز توسط خبرگزاری دولتی آن کشور منتشر شد ميگويد اين توافق در جريان مذاکرات روز سه شنبه در سنگاپور با کريستوفر هيل نماينده اتمی آمريکا حاصل شد.

اعلاميه به جزئيات اشاره ای نميکند و با اظهار نظرهای امروز آقای هيل در پکن مغايرت دارد.

آقای هيل به خبرنگاران گفت در مذاکرات با کيم کئی کوان، نماينده اتمی کره شمالی، در مورد برطرف ساختن بن بست مربوط به برچيدن برنامه های اتمی کره شمالی ، پيشرفت هائی حاصل شده است.

آقای هيل گفت عامل اصلی برای رسيدن به توافقی با کره شمالی در باره اعلام برنامه های اتمی آن کشور مشخص شدن ميزان پلاتونيومی است که کره شمالی در اختيار دارد. وی همچنين بر ضرورت رفع نگرانی هائی ديگر تاکيد گذاشت و گفت ظرف چند روز آينده اعلاميه ای در مورد نتايج حاصل از مذاکرات منتشر خواهد شد .

اين مذاکرات از دسامبر گذشته که واشنگتن گفت پيونگ يانگ در اعلام تمامی فعاليت های اتمی اش کوتاهی کرده است متوقف مانده بود. اعلام اين فعاليت ها بخشی از توافق در مذاکرات شش جانبه ای است که علاوه بر آمريکا و کره شمالی، روسيه، چين، ژاپن و کره جنوبی نيز در آن شرکت دارند.

آمريکا از کره شمالی علاوه بر روشن ساختن ميزان پلاتونيوم خواستار اعلام نتايج حاصل از برنامه غنی سازی اورانيوم است، که کره شمالی هيچگاه آن را علنی نکرده بود.

آقای هيل، روز پنجشنبه، پس از تبادل نظرهائی که در پکن انجام ميدهد، به واشنگتن باز ميگردد اعضای يک کميته کنگره آمريکا را از نتايج مذاکرات با خبر کند.

مذاکرات شش جانبه، پنج سال پيش با هدف تشويق پيونگ يانگ به متوقف ساختن برنامه های تسليحات اتمی در ازای مشوق هائی ديپلماتيک و دريافت کمک هائی در بخش انرژی ، شروع شد.

XS
SM
MD
LG