لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

فرانسه به ماموريت بی نتيجه رها سازی اينگريد بتانکور خاتمه داد


فرانسه ديروز (سه شنبه) اعلام کرد به ماموريت هياتی که برای مداوا و آزادی اينگريد بتانکور به کلمبيا اعزام شده بود، خاتمه می دهد و اعضای اين هيات شامل کشورهای فرانسه، اسپانيا، و سوئيس کلمبيا را ترک خواهند کرد.

اين تصميم زمانی اتخاذ شد که سازمان نيروهای مسلح انقلابی کلمبيا (فارک) اعلام کرد که اقدام به آزادی يکجانبه بتانکور نخواهد کرد. هواپيمای دولتی فرانسه، مجهز به يک تيم پزشکی، در طول چند روز گذشته، به اميد مداوای بتانکور که از افسردگی و بيماری هپاتيت B رنج می برد، در کلمبيا به انتظار نشسته است. سازمان نيروهای انقلابی کلمبيا، ديروز در بيانيه ای بر درخواست خود مبنی بر تخليه ارتش از بخشهای جنوب غربی آن کشور بعنوان اولين قدم در مبادله و آزادی گروگانها تاکيد کرد. اين بيانيه اظهار داشت، آزادی بتانکور تنها بشرط مبادله با اعضای زندانی اين سازمان ممکن خواهد بود.

دفتر نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، نيز در اطلاعيه ای تاسف عميق وی را از وضعيت موجود ابراز کرد. سارکوزی به گروگانها و خانواده های آنها اعلام کرد، همچون گذشته مصمم است برای آزادی گروگانها تلاش نمايد.

فرانسه اميد داشت با آزادی بتانکورت، آلوارو اوريبه، رئيس جمهوری کلمبيا، نسبت به آزادی ستيزه گران زندانی ترغيب شود. اوريبه از سوی ديگر همچنان با درخواست ستيزه گران مبنی بر تخليه ارتش از مناطق اعلام شده مخالف است. سازمان حقوق بشر کلمبيا نيز ضمن اظهار تاسف از وضعيت موجود از سازمان نيروهای مسلح انقلابی خواست در تصميم خود تجديد نظر کنند. همچنين لوئی پرز، سناتور سابق کلمبيا و يکی از گروگانهای آزاد شده توسط ستيزه گران، ديروز همراه با مادر بتانکور از ستيزه گران زندانی در زندان بوگوتا بازديد کرد. پرز در نظر دارد پيشنهادی ارائه دهد که نهايتاً منجر به آزادی گروگانها گردد.

اينگريد بتانکور شش سال قبل، زمانی که سرگرم فعاليتهای انتخاباتی رياست جمهوری خود بود، توسط ستيزه گران به اسارت در آمد.

XS
SM
MD
LG